Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

10. ročník multižánrového festivalu Na cestě

  • Opava,

Do desáté sezony vstoupil studentský multižánrový festival Na cestě, který každoročně připravují posluchači kulturní dramaturgie na Slezské univerzitě. Snahou je přiblížit divákům především různé netradiční divadelní formy. Z bohaté nabídky si mohly vybrat snad všechny věkové kategorie

Rok práce má za sebou pětice studentek II. ročníku oboru Kulturní dramaturgie Slezské univerzity, které převzaly po svých starších kolezích přípravu festivalu Na cestě. Ten přináší přednášky, projekce i výstavu, ale především divadlo.

„Snažili jsme se vybrat taková divadla, které by byly ano trochu netradiční. Aby měl divák nový pohled na divadlo. Teď tady máme třeba storytelling - to je forma vyprávění, kdy divák si to, co se odehrává na jevišti představuje ve své hlavě.“ přibližuje festival jedna z organizátorek Amálie Křízová

Naopak ani slovo nepromluvili dva performeři z divadelního spolku tYhle. Jejich hodinové představení doprovázeli bubeníci, kteří hráli na sudy a kastroly.

„Hledáme, co tělo dělá, jak můžeme fungovat, co znázorňujeme a pak to skládáme do obrazů, které něco vyjadřují.“ popisuje představení Lukáš Karásek z Divadelního spolku tYhle.

V rámci workshopu s názvem Hodinový produkční se zájemci mohli poradit, jak připravit kulturní akci, jak ji financovat nebo jak najít místo pro její pořádání.“

„Já si od toho slibuju to, že by mi tady chytřejší kolegové poradili, jak čerpat z různých grantů či fondů na zakládání alternativního kulturního prostoru.” přemýšlí Tomáš Rusek.

“Škálu klientů máme velmi širokou. Je to od začátečníků až po profesionály. Třeba ty, co dělají už po několikáté projekt a nevím, jak dál, jak jej zpropagovat. Nebo jak udržet linku zájmu ze strany diváka.” přibližuje smysl workshopu konzultantka Adriana Světlíková ze spolku Nová síť.

V rámci festivalu už potřetí proběhla také přehlídka nového divadla s názvem Malá inventura.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy