Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studie s budovou Slezanky nepočítá

  • Opava,

Od jara pracovali odborníci z pražského architektonického studia spolu s veřejností na projektu, jak využít volnou plochu v centru Opavy za bývalým obchodním domem Slezanka. Cílem bylo toto místo o rozloze 180 arů oživit a přivést do vylidněného centra lidi.

Obytné domy, pod nimi parkoviště, tržnice i park – to je odpověď na otázku, jak by mohl být využitý prostor vnitrobloku hned za poloprázdným obchodním centrem Slezanka. Urbanistickou studii si nechalo zpracovat město u pražské architektonické kanceláře. Promítnuty do ní byly také názory občanů z 817 dotazníků.

„Uvažujeme i ve fázích realizace, jak by to fungovalo, kdyby se realizovalo jen ta čelní stěna, nebo jen tržnice.“ konstatoval Ondřej Synek, spoluautor studie.

Právě tržnice tvoří nejvýraznější zásah do vnitrobloku. Ovšem prodejní stánky by mohly přitáhnout lidi a s nimi i požadované oživení centra.

„ Tržnice je místo, kde můžete přijít nakupovat, ale také místo, kde můžete trávit volný čas. Můžete si tam nakoupit dobré věci z regionu a nechat ty peníze tady.” komentuje studii Dalibor Halátek (Změna pro Opavu), náměstek primátora Opavy

Na tržnici navazuje park, který je tvořený ze stávajících vzrostlých stromů. Ovšem s budovou Slezanky se zde nepočítá. Místo ní by zde mělo stát 16 obytných domů. Bydlet by zde mohlo 330 lidí.

Takováto proměna prostoru v centru města by stála asi tři čtvrtě miliardy korun.Zda bude projekt realizován ale není vůbec jisté.

„Já cítím, že lidé by tam spíš viděli více zeleně.Méně zástavby. Uvidíme, jak se dohodneme a co z toho všechno využijeme. Nemyslím si, že celý projetkt tak, jak byl navržen, bude realizován, protože ta zástavba je značná a i finanční náročnost je vysoká.“ zamýšlí se primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).

Až do 20. října se mohou k urbanistické studii prostoru za Slezankou vyjádřit občané. Jejich opodstatněné připomínky pak budou do projektu zapracovány.

Nahlásit chybu


K tématu