Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

P. Bezruč – téma výstavy i konference

  • Opava,

Petr Bezruč – pro mnohé je tento básník spojený se sbírkou Slezské písně a pak také s komunistickým režimem. Mnohem více o něm ale řekne výstava, která je nyní k vidění ve Slezském zemském muzeu a předkládá tohoto literáta v jiném světle, než jsme zvyklí. Mnohé o něm řekli také odborníci na konferenci konané u příležitosti 150. výročí od Bezručova narození.

Petr Bezruč – plachý muž, který špatně nesl veřejný zájem, skrýval se za pseudonymy a nedokázal se postavit komunistickému režimu, který si z něj udělal vlajkonoše svých názorů. Opavský rodák, vlastním jménem Vladimír Vašek, se proslavil sbírkou balad Slezské písně, které přesně vystihly život na přelomu 19. a 20. století, a staly se tehdy doslova hitem. Dvoudenní konference dala ucelený přehled o životě, díle i vlivu tohoto opavského spisovatele.

“My jsme chtěli otevřít otázku, čím je P. Bezruč v dnešní době populární, jak rezonuje jeho dílo v současnosti, zmapovat jeho druhý život. Pozvali jsme naše přední literární vědce.“ řekla nám Martina Dragonová, organizátorka konference.

Odborníci se věnovali také otázce autorství Slezských písní, které bývá zpochybňováno.

„Kdo je autorem Slezských písní, o tom lidé začali uvažovat od chvíle, kdy byly publikovány. Vladimír Vašek se skrýval za kryptonyma Petr Bezruč. A později, když vešlo ve známost, kdo autorem je, byli lidé zklamaní.“ přiblížil Zdeněk Smolka z Ostravské univerzity.

Vladimír Vašek totiž v té době pracoval jako poštovní úředník, což mnohé čtenáře zklamalo. Napsal mnoho textů i knih. Ty ovšem zanikly v lesku Slezských písní. Vydány byly 46x. Poslední, letošní vydání, zahrnuje všechny básně, které napsal v průběhu padesáti let a postupně je do jednotlivých vydání zařazoval.

„Vydali jsme celou sbírku Slezské písně tak, jak je to kanonické vydání z r. 1928. A nakonec se nám skutečně povedlo, že 81 básní ilustruje 81 současných českých umělců.“ řekla Lenka Rychtářová, členka redakční rady.

Jednotlivé ilustrace můžete vidět také na výstavě ve Slezském zemském muzeu. Stejně jako třeba zařízení Bezručova pokoje z domu v Kostelci na Hané, kde žil, nebo mnohé nepublikované fotografie či vydané knihy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy