Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté probírali se seniory bezpečnost

  • Opava,

Policisté radili seniorům, jak se bezpečně pohybovat po silnicích, jak se chránit před kapsáři nebo jak na neskočit na lep tzv. šmejdům. Podle policistů také díky osvětě ubývá případů, kdy se podvodníci snaží ze starších lidí vylákat peníze.Senioři se také mohli ptát na vše, co je v souvislosti s vlastní bezpečností zajímá.

Senioři patří spolu s dětmi k nejohroženější věkové kategorii. Také proto si členové Svazu tělesně postižených zvou na besedu policisty pravidelně. Během asi hodinové přednášky muži v uniformě upozorní na situace, které mohou být pro starší lidi nebo také pro lidi s hendikepem,nebezpečné.

„Senioři si připomenou, jak se mají chovat v dopravě. A taky se doví, co je nového v dopravních předpisech.“ shrnula organizátorka akce Anna Kravarová, předsedkyně Sdružení tělesně postižených Opava

Policisté apelovali na to, aby řidiči nad 65 let dodržovali termíny pravidelných lékařských kontrol. A aby v žádném případě neusedali za volant pokud se necítí dobře. Podrobněji probrali také přecházení přes silnici.

„U seniorů je odhad horší. Někdy nejsou schopni odhadnout vzdálenost a rychlost přijíždějícího vozidla a vstoupí přímo před něj. Nebo se řádně nepřesvědčí, zdali mohou vozovku přejít.“ říká Dalibor Prusek z Dopravního inspektorátu PČR v Opavě.

Další kapitolou byly situace, kdy se podvodníci snaží starší lidi připravit o peníze či cennosti. Pod záminkou odečtu plynu nebo elektřiny se snaží dostat do bytu a tam krást. Policisté ale upozornili, aby v případě takovéto nezvané návštěvy trvali na předložení firemního průkazu, případně si telefonicky totožnost osob ověřili.

„Obezřetnost se vyplatí, je třeba dbát zvýšené ostražitosti a nepouštět si cizí lidi do bytu.“ připomenul mluvčí PČR Opava René Černohorský.

Policisté také připomněli, aby si lidé dávali pozor na své osobní věci při nakupování a neodkládali je do vozíku. A také nabádali majitele kol, aby předcházeli jejich krádežím a používali zámek.

Nahlásit chybu


K tématu