Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Studenti pokračují ve výrobě betlému

  • Opava,

Už vloni jste si mohli všimnout v předvánočním čase na Dolním náměstí dřevěného betlému v životní velikosti, který vyrobili studenti opavské Střední školy průmyslové a umělecké a také stavebního učiliště. Letos ke Svaté rodině přibudou další plastiky zvířat.

Studenti loňského čtvrtého ročníku oboru design hraček na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě vloni navrhli a vyřezali ze dřeva figury Marie, Josefa a Ježíška v životní velikosti. Žáci stavebního učiliště postavili zase přístřešek.Jejich dílo bylo během Vánočních trhů umístěno na opavském Dolním náměstí a dokreslovalo atmosféru vánočního času. Letošní maturanti nyní pracují na dalších plastikách. Na řadu přišla zvířata: osel, vůl a ovce.

„Nejdřív jsem si musela studovat ta zvířata, zejm. anatomii, abych věděla, jak to zvíře vypadá.Z tvrdého kartonu jsem udělala 3D reliéf a pak jsme to vlastně začali vyřezávat ze dřeva.“ popisuje studetka Kristýna Fardová

Zatímco hrubé obrysy vyřezaly ze smrkového a lipového dřeva stroje, na detailech pracují studenti v rámci školní praxe. S dlátem v ruce teď vytvářejí plastický povrch.

„Ten osel bude z každé strany vypadat jinak: z jedné  bude mít zavřené oko a bude spát. Než stihnete obejít betlém, tak se probere a bude mít otevřené oko na druhé straně.“ popisuje svou práci studentka Martina Rousková.

Padesáti kilová masa dřeva se pod rukama studentů každým dnem proměňuje. Přestože ještě není hotovo, přemýšlejí už nyní, jak se betlém bude rozrůstat dál. Plán je totiž takový, že v každém roce mají přibýt další postavy.

„Pravděpodobně to budou andělé –trubači. A trochu vylepšíme tu kometu. Zatím je v takovém minimalistickém tvaru.“ plánuje Lubomír Anlauf, zástupce ředitele SŠPU Opava.

Až budou plastiky dokončené, musí se ještě naolejovat, aby odolaly povětrnostním vlivům. Pak teprve bude betlém sestavený na Dolním náměstí, kde 26. listopadu začínají tradiční Vánoční trhy. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy