Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotosoutěž Můj svět slaví desetiletí

  • Opava,

Když soutěž amatérských fotografů „Můj svět“ začínala, nikdo netušil, že se časem stane prestižním podnikem s účastí několika stovek soutěžních snímků. Jejich autory jsou jednak zaměstnanci Charity, ale i její klienti napříč republikou. Soutěž teď vstupuje do svého 10. ročníku.

Poprvé vyhlásila opavská Charita fotografickou soutěž "Můj svět" v roce 2007. Snímky měly atraktivně představit široké spektrum činností této neziskové organizace. Zpočátku fotili jen její zaměstnanci a dobrovolníci.

„Ten první ročník byl spíše jako soutěž pro nás zaměstnance v Opavě a okolí. Ale reakce dalších lidí z jiných Charit, kteří se přidávali, byla tak pozitivní a překvapivá, že jsme chtěli pokračovat." vzpomíná Ivo Mludek, mluvčí Charity Opava.

Časem se tento podnik rozrostl také o práce samotných klientů Charity.Jejich snímky soutěží v kategorii s názvem „Jak to vidím já“. Jejím loňským vítězem je Petr Musila z opavské Charity, který vyfotil jednu z pracovnic.

Kouzlu fotoaparátu podlehla také vedoucí Sociálně terapeutické dílny Radost Lucie Lichá. Vloni získala v soutěži čestné uznání. Motivovalo ji to k zapsání do kurzu fotografování.

„Předtím jsem nefotila, jen příležitostně.Tím,že klienty během práce, na akcích fotíme, tak jsem si řekla, že budu mít nějakou pěknou fotku, kterou budu moci zaslat.“ říká Lichá

Tříčlenná porota v čele s dokumentaristou Jindřichem Štreitem vybírá každoročně ze stovek fotografií ve třech kategoriích ty nejzdařilejší. Úroveň jednotlivých snímků rok od roku roste.

„Má široké spektrum od té jednoduché, základní fotografie až po velmi sofistikované fotografie, které mají vysokou sílu sdělení.“ hodnotí Jiří Siostrzonek, Institut tvůrčí fotografie Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity. 

Zájemci o účast v soutěži mohou své snímky zasílat do konce ledna příštího roku. Ty vítězné pak budou vystaveny ve Slezském zemském muzeu a následně pak vítězná kolekce snímků oběhne celou republiku.

Nahlásit chybu