Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Básně P. Bezruče vážně i nevážně

  • Opava,

Opavské osobnosti čtou Bezruče – tak se jmenoval večer poezie věnovaný tomuto velikánovi. Na pódiu se střídali herci, sportovci, politici, i literáti. Ovšem nešlo jen o suché předčítání veršů. Mnozí recitátoři překvapili publikum svým osobitým pojetím Bezručových básní.

Setkání nad verši Petra Bezruče se konalo v rámci Dne poezie, který probíhal na mnoha místech republiky. V letošním roce uplynulo 150 let od narození tohoto opavského rodáka, a tak se jeho básně pro tento večer samy nabízely.V Klubu Art se sešla dvacítka recitátorů, kteří tvorbu slezského barda přednesli.

„Někteří si na to netroufali, takže jsme vybírali tak, aby to sedlo osobnostem a také aby zazněly ty top básně ze Slezských písní.“ vysvětluje záměr Martina Klézlová, organizátorka akce a vedoucí Památníku Petra Bezruče

Sportovci, politici či hudebníci zapomněli na své původní profese a stali se recitátory. Musíme podotknout, že rádi.

„Jako dítě jsem chodil na recitační soutěže a byl jsem v tom dobrý.“ svěřil se herec Slezského divadla Dan Volný.

Opavský primátor  Radim Křupala symbolicky přednesl báseň  Opava. Basketbalový trenér Petr Czudek zase překvapil i rozesmál ztvárněním pojetím Bezručových veršů.

Pojetí Bezručovy poezie bylo opravdu rozmanité. Někdo přišel skromně s deskami podpaží, jiný si dopřál rekvizity i komparz. Svůj půvab měl i překlad do esperanta.

Každé vystoupení vyvolalo bouřlivý potlesk u pulbika, které zaplnilo sál do posledního místečka, aby si poslechlo notoricky známé i méně známe Bezručovy básně.

„Je to tady ten slezský bard a my si ho všichni považujeme.  A samozřejmě nás zastiňuje všechny a už to tak asi zůstane." dodal s úsměvem dramaturg a básník Jan Kunze. 

Tento večer poezie uzavřel letošní jubilejní rok,kdy si Opava mnoha akcemi připomínala 150. výročí, které v září uplynulo od narození tohoto literárního velikána. 
KOKEŠ Steel Group s.r.o. - pracoviště Háj ve Slezsku
Háj ve Slezsku
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Milan Přadka - pracoviště Opava
Opava
od 200 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků