Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Opavu obklopí zelené hradby

  • Opava,

V Opavě - Kateřinkách byla vysazena nová dubová a třešňová alej. Stromy lemují polní cesty, kam vyrážejí cyklisté i pěší. Děje se tak v souvislosti s projektem Zelené hradby. V rámci něj se navrací zeleň do okolí města.

Už pět let přibývají v okolí města nové stromy. Jsou jich stovky. Vysazovány jsou na místa, která by mohla lákat lidi k pobytu v přírodě. Jde o polní cesty, chodníky nebo místa se zajímavou vyhlídkou. Vysazují se především takové druhy stromů, které tady původně rostly. To je smysl projektu Zelené hradby. 

„Vrátit trochu těch remízků a polních cest do krajiny, která slouží zemědělcům, ale aby sloužila i lidem. Aby byla lépe prostupná, aby člověk mohl vyjít na procházku, vyjet na kole.“ vysvětluje smysl projektu Dalibor Halátek (Zněna pro Opavu), náměstek primátora Opavy.

V Kateřinkách byla nedávno vysazena třešňová alej. Teď zde zahradníci pokračují v sázení dubu zimního. Polní cestu lemuje na 300 sazenic.

Do půdy putují asi čtyři metry vysoké stromky i s kořenovým balem. Jejich výsadbu umožnilo poměrně teplé počasí posledních listopadových dnů. Podzim je k sázení stromů ideálním ročním obdobím.

„Opadne listí, živiny se stáhnou do kořenů a strom je ve vegetativní fázi,kdy už nedochází k rozsáhlé výměně látek, půda na podzim je vlhčí než a jaře, takže má daleko lepší předpoklady aby se ujmul.“ popisuje arborista Jiří Konečný, který má výsadbu dtromů na starosti.

Projekt bude pokračovat i na jaře, kdy se počítá s vysazením ovocného sadu v Jaktaři, který bude obsahovat na 150 stromů. Půjde o odrůdy, které jsou typické pro Opavsko. Především třešně, višně, jabloně, hrušně a slivoně. Všechny sazenice budou pocházet z místního regionu. 

„Krajové odrůdy se podařilo udržet díky výzkumu, který proběhl před 6 lety na Hlučínsku.“ říká Halátek.

Během půl roku tak přibude v okolí města více jak 600 stromů za 2 miliony korun. 80% nákladů se podařílo městu získat z dotací z Operačního programu životního prostředí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy