Reklama

Referendum v Suchých Lazcích: NE obchvatu

  • 15. ledna 2018,
  • 12:48,
  • Opava,
  • Katka Geryková

V místní části Opavy, Suchých Lazcích, se spolu s prezidentskými volbami konalo také referendum. Občané se v něm vyjadřovali proti stavbě obchvatu sousedního Komárova, který má vést přes jejich obec. K urnám přišly tři čtvrtiny voličů a drtivá většina si přeje, aby se vedení obce snažilo tento záměr odvrátit.

Reklama

Do zdejšího kulturního domu spěchali jednak ti, kteří přišli hlasovat o budoucím prezidentovi naší země a také ti, kteří se svým hlasem chtěli vyjádřit k chystané stavbě jižního obchvatu sousední obce Komárov. Tato stavba by měla výrazně zasáhnout do katastru obce a změnit tak život zdejší tisícovky obyvatel.

Přitom existují dvě varianty obchvatu. Podle zdejších občanů by se měla realizovat varianta severní. Ta by měla vést za průmyslovou zónou v Komárově a nezasáhla by tak výrazně do života lidí. Své názory ke stavbě obchvatu přišlo vyjádřit 74% oprávněných voličů.

„Jsou to naše první zkušenosti s místním referendem na Opavsku.Hlasuje se ve stejné dny, kdy probíhají prezidentské volby, jen pro referendum je oddělená místnost.” říká Martina Věntusová, Magistrát Opava.

96% voličů stavbu obchvatu vedoucího přes katastr Suchých Lazců odmítlo.

„My bychom především chtěli ukázat městu Opava. Že je tady silná nevole proti jižnímu obchvatu, který přesouvá dopravní problém z Komárova na Suché Lazce.Přitom existuje mnohem lepší varianta, která je severní.“ konstatoval David Závěšický z občanského sdružení Suché Lazce občanům, které dlouhodobě proti obchvatu bojuje.

A starosta Suchých Lazců Petr Orieščík (ČSSD) jej doplňuje: „Poradíme se s právními zástupci a potom budeme dál postupovat.“ Určitě výsledek dáme na vědomí krajskému úřadu, městu Opava, ministerstvu dopravy i ŘSD.“

Výsledek referenda bude nyní závazný pro místní zastupitelstvo Suchých Lazců.

„Předpokládáme, že vedení místní části bude jednat s ŘSD, s krajem, aby se změnila trasa obchvatu.“ komentoval výsledek hlasování opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Ředitelství silnic a dálnic upřednostňuje jižní variantu obchvatu před severní. Také v aktualizovaném územním rozvoji Moravskoslezského kraje se počítá pouze s jižní variantou.
Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 26.06. 14:37
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 26.06. 14:37
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Fontána, příspěvková organizace
Opava
od 7 555 Kč do 8 160 Kč

Detail

MSA, a.s.
Opava
od 23 000 Kč do 32 000 Kč

Detail

Fontána, příspěvková organizace
Opava
od 22 800 Kč do 34 320 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu