Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Referendum v Suchých Lazcích: NE obchvatu

  • Opava,

V místní části Opavy, Suchých Lazcích, se spolu s prezidentskými volbami konalo také referendum. Občané se v něm vyjadřovali proti stavbě obchvatu sousedního Komárova, který má vést přes jejich obec. K urnám přišly tři čtvrtiny voličů a drtivá většina si přeje, aby se vedení obce snažilo tento záměr odvrátit.

Do zdejšího kulturního domu spěchali jednak ti, kteří přišli hlasovat o budoucím prezidentovi naší země a také ti, kteří se svým hlasem chtěli vyjádřit k chystané stavbě jižního obchvatu sousední obce Komárov. Tato stavba by měla výrazně zasáhnout do katastru obce a změnit tak život zdejší tisícovky obyvatel.

Přitom existují dvě varianty obchvatu. Podle zdejších občanů by se měla realizovat varianta severní. Ta by měla vést za průmyslovou zónou v Komárově a nezasáhla by tak výrazně do života lidí. Své názory ke stavbě obchvatu přišlo vyjádřit 74% oprávněných voličů.

„Jsou to naše první zkušenosti s místním referendem na Opavsku.Hlasuje se ve stejné dny, kdy probíhají prezidentské volby, jen pro referendum je oddělená místnost.” říká Martina Věntusová, Magistrát Opava.

96% voličů stavbu obchvatu vedoucího přes katastr Suchých Lazců odmítlo.

„My bychom především chtěli ukázat městu Opava. Že je tady silná nevole proti jižnímu obchvatu, který přesouvá dopravní problém z Komárova na Suché Lazce.Přitom existuje mnohem lepší varianta, která je severní.“ konstatoval David Závěšický z občanského sdružení Suché Lazce občanům, které dlouhodobě proti obchvatu bojuje.

A starosta Suchých Lazců Petr Orieščík (ČSSD) jej doplňuje: „Poradíme se s právními zástupci a potom budeme dál postupovat.“ Určitě výsledek dáme na vědomí krajskému úřadu, městu Opava, ministerstvu dopravy i ŘSD.“

Výsledek referenda bude nyní závazný pro místní zastupitelstvo Suchých Lazců.

„Předpokládáme, že vedení místní části bude jednat s ŘSD, s krajem, aby se změnila trasa obchvatu.“ komentoval výsledek hlasování opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Ředitelství silnic a dálnic upřednostňuje jižní variantu obchvatu před severní. Také v aktualizovaném územním rozvoji Moravskoslezského kraje se počítá pouze s jižní variantou.

Nahlásit chybu


K tématu