Reklama

Referendum v Suchých Lazcích: NE obchvatu

  • 12:48,
  • Opava ,

V místní části Opavy, Suchých Lazcích, se spolu s prezidentskými volbami konalo také referendum. Občané se v něm vyjadřovali proti stavbě obchvatu sousedního Komárova, který má vést přes jejich obec. K urnám přišly tři čtvrtiny voličů a drtivá většina si přeje, aby se vedení obce snažilo tento záměr odvrátit.

Stáhnout video
Reklama

Do zdejšího kulturního domu spěchali jednak ti, kteří přišli hlasovat o budoucím prezidentovi naší země a také ti, kteří se svým hlasem chtěli vyjádřit k chystané stavbě jižního obchvatu sousední obce Komárov. Tato stavba by měla výrazně zasáhnout do katastru obce a změnit tak život zdejší tisícovky obyvatel.

Přitom existují dvě varianty obchvatu. Podle zdejších občanů by se měla realizovat varianta severní. Ta by měla vést za průmyslovou zónou v Komárově a nezasáhla by tak výrazně do života lidí. Své názory ke stavbě obchvatu přišlo vyjádřit 74% oprávněných voličů.

„Jsou to naše první zkušenosti s místním referendem na Opavsku.Hlasuje se ve stejné dny, kdy probíhají prezidentské volby, jen pro referendum je oddělená místnost.” říká Martina Věntusová, Magistrát Opava.

96% voličů stavbu obchvatu vedoucího přes katastr Suchých Lazců odmítlo.

„My bychom především chtěli ukázat městu Opava. Že je tady silná nevole proti jižnímu obchvatu, který přesouvá dopravní problém z Komárova na Suché Lazce.Přitom existuje mnohem lepší varianta, která je severní.“ konstatoval David Závěšický z občanského sdružení Suché Lazce občanům, které dlouhodobě proti obchvatu bojuje.

A starosta Suchých Lazců Petr Orieščík (ČSSD) jej doplňuje: „Poradíme se s právními zástupci a potom budeme dál postupovat.“ Určitě výsledek dáme na vědomí krajskému úřadu, městu Opava, ministerstvu dopravy i ŘSD.“

Výsledek referenda bude nyní závazný pro místní zastupitelstvo Suchých Lazců.

„Předpokládáme, že vedení místní části bude jednat s ŘSD, s krajem, aby se změnila trasa obchvatu.“ komentoval výsledek hlasování opavský primátor Radim Křupala (ČSSD).

Ředitelství silnic a dálnic upřednostňuje jižní variantu obchvatu před severní. Také v aktualizovaném územním rozvoji Moravskoslezského kraje se počítá pouze s jižní variantou.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 25.08. 7:20
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 25.08. 7:20
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hlubek a syn, s.r.o.
Opava
od 85 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 97 Kč do 105 Kč

Detail

Centrum sociálních služeb Hrabyně
Opava
od 16 870 Kč do 21 070 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu