Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vzpomínky na minulé století očima dětí

  • Opava,

Do zajímavého projektu se pustili žáci ZŠ B. Němcové v Opavě: na chodbě uspořádali výstavku předmětů i vzpomínek na dobu, kdy spolu Češi a Slováci žili v jednom státě. K vidění tady byla nakonec stovka zajímavostí. Třeba kuchyňské náčiní, hračky, oblečení nebo knihy a časopisy.

Vzpomínky, nostalgii, úsměv i mrazení vyvolává výstavka předmětů, která zdobí chodbu opavské základní školy B. Němcové. Skrz tyto zajímavé artefakty si můžeme připomenout život v minulém století: najdete tady třeba staré časopisy, knihy, hračky, brusle,nádobí či dekorace, které se zachovaly v mnohých domácnostech.

„Sbírali rodiče, prarodiče, učitelé, uklízečky, kuchařky. Takže i já jsem přinesla pár drobností, které mne provázely dětstvím a pak provázely dětstvím i moje děti,” říká učitelka Lenka Neuvirtová, která spolu se svými žáky výstavku připravila.

Přitom na začátku šlo pouze o účast žáků v projektu Národního muzea a Slovenského národního muzea, který odkazoval na letošní stoleté výročí vzniku republiky. Podle něj se měli děti zajímat o život v minulém století a sepsat pozoruhodné rodinné příhody. Tyto vzpomínky ještě i s konkrétními artefakty vyplňují část výstavy. Najdete tady třeba makovici, kterou měla v ruce Evina babička, když r. 1989 demonstrovala v Praze na Václavském náměstí.

“A protože babička neměla po ruce klíče, kterými lidé zvonili, třepala tímto mákem, který jí zůstal v kapse. Našla ho předtím na procházce.” vypráví Eva Klímková, žákyně 8.A.

Vzpomínky na tuto tajnou schránku má i babička Kristýny Kostihové z 8.B:

„Tohle je krabice od bonboniéry, která patřila mojí babičce. Ona v ní přechovávala dopisy od svých nápadníků.“

U těchto zajímavých předmětů si můžete na výstavce přečíst také vzpomínky a příběhy, které se s nimi pojí.

„Dnešní děti jsou přehlcené informacemi, nemají čas naslouchat. Ale tentokrát si čas udělali a zaposlouchali se do vzpomínek svých babiček a dědečků. Tyto vzpomínky zapsali a přinesli.“ vysvětluje důvod, proč se do projektu školáci pustili jejich učitelka Taťána Honajzerová.

Se svými příbuznými děti strávily krásné chvilky.

„Uvařily jsme si čaj, sedly jsme si ke stolu a ona začala vyprávět a pak jsem to hodila na papír.“

usmívá se Viktoria Kalafová, žákyně 8.B.

Výsledkem společného snažení tak nakonec nebyla jen tato výstava, ale také sblížení generací a mnohdy pak i porozumění novodobé historii našeho státu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy