Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jízdné zdarma zvýšilo zájem seniorů o MHD

  • Opava,

Už rok mohou lidé starší 70 let využívat městskou hromadnou dopravu v Opavě zdarma. Zdejší dopravní podnik vloni vydal 7 500 kuponů, které bezplatné cestování umožňují. Zažádalo si o něj asi dvakrát víc seniorů, než v době, kdy za roční kupon museli platit.

Už rok mohou jezdit lidé starší 70 let v opavských trolejbusech a autobusech zdarma. Podmínkou je, pořídit si čipovou kartu a v předprodeji jízdenek dopravního podniku si pak nechat nahrát kupon s nulovou hodnotou. Ten platí vždy jeden rok.

Předtím mohli senioři využít roční jízdenky za 450 korun. V roce 2016 si ji koupilo víc jak 4 000 cestujících. O jízdné zdarma byla vloni téměř dvojnásobná poptávka. Fronty se na ně stály především na přelomu roku 2016-2017.

“Zájem o kupony stále pokračuje. Přicházejí nejen občané Opavy, ale i občané z blízkého okolí,” potvrdila nám Petra Kořená z předprodeje jízdenek MDPO.

Dříve důchodci přinášeli do rozpočtu dopravního podniku necelé dva miliony korun. Proto mu město navýšilo rozpočet právě o tuto částku. Konečná cena za přepravu seniorů zdarma se ale nakonec kvůli velkému zájmu vyšplhala na 3 300 000 korun. Vzniklý rozdíl ve výši 1,3 miliony korun ale město nesanovalo.

„Vzhledem k plusovému hospodaření dopravního podniku není třeba nic doplácet,“ říká Josef Stiborský, náměstek primátora Opavy

Vedení dopravního podniku očekává, že letos zájem o jízdné zdarma ještě dále poroste.

„Jaká částka bude v letošním roce – nemůžeme říct.Určitě se o o něco navýší, protože v tomto roce 10% seniorů dovrší 70 let,” předpokládá Jaromír Walaski, ředitel Městského dopravního podniku Opava.

Kupón zdarma si mohou zájemci pořídit pouze v předprodeji jízdenek. Přijít musí osobně a musí mít také čipovou kartu ODIS. Pokud ji nemají, mohou si o ni zároveň s kuponem zažádat. Její pořízení stojí 130 korun a vydává se na pět let.

14s

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy