Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senior akademie učí bezpečnosti

  • Opava,

Lidé starší 50 let už podruhé mohou absolvovat Senior akademii. Jde o cyklus 13 přednášek, které jsou zaměřeny na bezpečnost seniorů. Ti se totiž často stávají oběťmi trestných činů. Odborníci jim poradí, jak na šmejdy, naučí je základům sebeobrany a dozvědí se třeba také mnohé o bezpečí na internetu.

Senior akademie startuje v Opavě podruhé. O první ročník byl velký zájem, jenže počet míst byl omezený. A tak letos dostalo šanci dalších 51 zájemců. Ti během tří měsíců absolvují cyklus přednášek, které jim poradí, jak se zachovat v situacích, které mohou být nebezpečné.

„Všechny přednášky zaměřujeme na jejich bezpečí a také na bezpečí jejich okolí,“ vysvětluje organizátorka Dagmar Polášková, která má na opavském magistrátu na starosti prevenci kriminality.

Senioři se třeba naučí poskytovat první pomoc, jak předejít požáru, jak bezpečně používat internet nebo jak řešit domácí násilí. V jedné lekci si procvičí paměť a také zamíří do tělocvičny, kde se naučí základy sebeobrany. Zkušení lektoři ukáží, co všechno je možné k vlastní obraně použít a jak vůbec kontakt s násilníkem řešit.

„Budem zde hovořit o tom, aby se důchodci nestali obětí kriminálního jednání, aby tomu předcházeli,“ říká Jan Babák z Police ČR Opava.

Kvůli věkovému i fyzickému hendikepu patří starší lidé k těm, kteří se stávají často oběťmi nezákonného jednání.

Je to takový, bohužel, evergreen. Stále nahrává to, že senioři jsou velmi důvěřiví. Opakujeme jim, že si mají dávat pozor, nevěřit každému, neotevírat ty dveře a stále se těch chyb dopouštějí,“ konstatuje mluvčí Městské policie Opava Petra Wittek Stonišová.

Důvody, proč se lidé na Senior akademii přihlásili, jsou různé: špatné zkušenosti s podomními prodejci, obavy o své bezpečí nebo také chtějí nějak užitečně vyplnit čas.

Lidé se dozvědí mnohé o tom, co je možné udělat proto, aby se cítili bezpečně. Kromě toho ale také získají informace o práci sociálních pracovníků a letos se nově chystá přednáška o domech pro seniory.

Nahlásit chybu


K tématu