Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Připravuje se rekonstrukce divadelního klubu

  • Opava,

Divadelní klub, krejčovské dílny, sklad kostýmů, rekvizit a také ubytovna pro hostující umělce – to vše obsáhne rekostrukce domu na Rybím trhu, který spravuje Slezské divadlo. Už nyní se chystá projektová dokumentace, která dá vyniknout historii, jež je vtištěna do zdejších zdí.

Původně zde byl sitrotčinec, pak třeba knihovna. Nyní v této budově vznikají kostýmy pro divadelní představení Slezského divadla a uloženy jsou zde také rekvizity. Kvůli špatnému technickému stavu byl na začátku 90. lety uzavřen zdejší Divadelní klub.

Ondřej Bartoš, vedoucí umělecko-technického provozu, Slezské divadlo:

“Ve špatném stavu jsou krovy nad částí budovy kde je divadelní klub a ten baletní sál. Ty jsou opravdu velmi spatné. Jsou provizorně vyspravené.“

O rekonstrukci si říká i prasklá štítová stěna nebo rozvody elektřiny a vody.

Proto nyní vzniká projekt na opravu tohoto domu. Přestože samotný objekt není památkově chráněný, měl by si i po rekonstrukci podržet svůj historický ráz: „Skrývá v sobě veškerý stavebně historický vývoj od středověku – základy sklepů. Přes renesanci, baroko i klasicismus i moderní období,“ popisuje Petr Mlýnek, autor projektu.

Rekonstrukce počítá se zachováním všech provozů, které tady Slezské divadlo má: Místo zde budou mít nadále krejčovské dílny, prádelna, sklad rekvizit a přestěhovat by se sem měl také sklad kostýmů. Zmodernizuje se ubytovna v nejvyšších patrech a nebude chybět ani legendární Divadelní klub pro představení menších forem.

Dalibor Halátek (Změna pro Opavu), náměstek primátora Opavy:

„Počítá se se spolupodílem města. Uvidíme, jaký bude. Pro projektanta je zadání, že by se měl vejít s cenou realizace k 30-35 mil. korun. Od toho se bude odvíjet podíl města.“

Základ z této částky by mohly pokrýt dotace z ministerstva kultury. Zatím o jejich přidělení ale nebylo rozhodnuto.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy