Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Skanzen v M. Hošticích představuje historii obce

  • Opava,

Když sednete v Opavě na kolo a pustíte se na východ od centra města, dorazíte po zhruba čtyřech kilometrech a několika minutách do Malých Hoštic. Určitě se zastavte ve zdejším skanzenu. Dýchne tady na vás atmosféra starých časů a příjemný bude jistě i odpočinek pod rozložitou moruší.

Tento domek přímo ve středu obce kdysi patřil drobnému rolníkovi. Přežil hned dvě století, ale poslední roky chátral. Až se jej teprve nedávno podařilo obci vykoupit a zařídit zde malý skanzen, který dokumentuje, jak se v Malých Hošticích před sto lety žilo. 

"Všechny exponáty, které tady ve skanzenu máme, jsou darovány od místních lidí. Protože byl  dům  velice rozbořený a zdevastovaný, tak se z něj dochovalo jen málo exponátů,“ říká zakladatelka skanzenu a zároveň starostka obce Miroslava Konečná (Sdružení pro Malé Hoštice).

Na půdě se našla fotografie posledního majitele domku, starý houpací koník nebo  kořenky. Kuchyň, ložnice i parádní pokoj s původními kamny vypadají, jako by je jejich obyvatelé opustili právě před chvílí.

„Na půdu skanzenu jsme se snažili umístit všechny předměty, které používali drobní řemeslníci, kteří bydleli v Malých Hošticích, "provádí domkem Konečná.

Najdete tady třeba ševcovské, eletrikářské  či zemědělské nářadí, máselnici nebo lis na tvaroh. Za povšimnutí stojí slaměné boty do chléva nebo unikátní lednička.

Vystaveny jsou zde také exponáty odkazující na historii obce. Např. kosterní pozůstatky nalezené během budování kanalizace z doby asi 1 000 let před naším letopočtem… Do současnosti nás zase vrátí vůně bylinek pod okny domu. Roste tady meduňka a máta. A  také květiny do vázy. Zahradu zdobí také majestátní moruše.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy