Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Skleník v arboretu se začne stavět na podzim

  • Opava,

Na přelomu roku by se mohl začít stavět v Arboretu Nový Dvůr skleník pro subtropické a tropické rostliny. Ve dvou úrovňové expozici bude jezírko i vodopád.Nyní probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Arboretum Nový Dvůr je součástí Slezského zemského muzea. Před víc jak sto lety na tomto místě vysadil Quido Riedl park a ten se stal základem vzácné dendrologické expozice. Tu v r. 1970 ozvláštnil také skleníkový areál se subtropickými a tropickými rostlinami.

„Ty skleníky skončily v r. 2001 a zbrourány byly rok poté. Všechny exponáty byly přestěhovány do pěstebního skleníku, kde se udržují při životě, abychom je mohli přesadit, " říká Rostislav Šindler, vedoucí Arboreta Nový Dvůr.

Rozsáhlá botanická sbírka se musela vtěstnat na plochu 220 metrů čtverečních.V provizorních podmínkách pěstebního skleníku rostliny jsou už téměř dvě desetiletí. Teď se ale připravuje projekt skleníku, který bude deset krát větší. Bude tady vodopád i jezírko. Vytápění tepelnými čerpadly zajistí teplotu od 17 do 37 stupňů Celsia. Během následujících týdnů by mělo být jasné, kdo skleníkovou expozici za téměř 119 milionů korun postaví. 85% z částky poskytne Evropská unie, zbytek doplatí stát.

„Samozřejmě to výběrové řízení bude trvat dlouho, protože je to obrovská stavba za vysokou částku. Počítáme, že kdyby to všechno dobře šlo, tak bychom mohli na přelomu roku začít stavět,“ plánuje Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.

Skleník vyroste hned vedle výstavní budovy, ovšem stavební práce by do provozu arboreta neměly výrazněji zasáhnout.

"Provoz bychom omezili minimálně. Vymezíme trasy, aby tudy lidé mohli chodit Protože místo, kde skleník bude stát,  bude muset být ohraničené. A tam se lidé nedostanou," vysvětluje Horáková.

Stavební práce by měly trvat asi dva roky. Do nové skleníkové expozice by se návštěvníci mohli podívat v r. 2020. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy