Reklama

Archeologové skončí s průzkumem dříve

  • 22. srpna 2018,
  • 17:06,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Archeologický průzkum na Hálkově ulici v Opavě, kde se plánuje výstavba penzionu pro seniory, skončí dříve. Přestože archeologové předpokládali, že zde objeví zajímavé nálezy, odkryli pouze odkazy na dobu relativně nedávnou 19. a 20. století-

Reklama


Plánovaná výstavba penzionu na Hálkově ulici v Opavě dala možnost archeologům prozkoumat lokalitu v Kateřinkách, která byla osídlena už ve 13. století. Odborníci téměř s jistotou počítali s tím, že narazí na nějaký ten zajímavý historický kousek. To se ale nepotvrdilo.


„Zjistili jsme, že velká část té lokality je překryta stavební sutí a dlouhý čas sloužila jako deponie po demolicích, které tady probíhaly,“ přibližuje archeolog  Marek Kiecoň z  Národního památkového ústavu.

Archeologové objevili pouze odkazy na 19. století v podobě hliněných střepů. Minulé století se zde připomenulo zase v podobě skleněných střepů a také plastových obalů – třeba od zmrzliny, mléka či hořčice. Jediným významnějším nálezem jsou základy malého domku, který zde stával. Po zdokumentování ale tento nález dělníci opět zasypou.

Původně zde měli archeologové pracovat až do konce září. Protože  ale neobjevili žádné cennější nálezy, skončí s průzkumem dříve. A tak tady mohou dělníci se stavebními stroji začít v podstatě ihned pracovat. Stavět budou penzion s 52 malometrážními byty pro seniory, o které je v Opavě velký zájem.

"Počítáme, že se budou moci hlásit v příštím roce, kdy budeme vytvářet nový pořadník, aby byl oddělený od stávajících zájemců, který čítá nějakých 300 lidí," upřesňuje  Michal Jedlička, ředitel Seniorcentra Opava.

Během roku a půl má být penzion hotový. Otevření se plánuje na leden 2020.JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 20.06. 17:10
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 20.06. 17:10
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Hlubek a syn, s.r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Pavla Alhas
Opava
od 14 740 Kč

Detail

ABECEDA s.r.o.
Opava
od 17 500 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu