Reklama

Opavské Marianum má nové využití: stacionář

  • 3. října 2018,
  • 21:18,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Budova Mariana v Opavě, která byla dva roky prázdná, opět ožila! V části rozlehlých prostor vzniknul Denní stacionář – Domovinka. Čas zde mohou trávit handicapovaní lidé od 18 do 64 let,kteří potřebují neustálou péči. Takovýto typ sociální služby v Opavě chyběl.

Reklama


Budova Mariana v Opavě na Kylešovském kopci byla otevřena v roce 1909. Původně jako ústav pro nezaopatřené dívky. Později zde bylo zařízení pro mentálně postižené. Poté, co se klienti odstěhovali v rámci reformy sociálních služeb do menších bytů, budova osiřela. Kongregace Dcer Božské lásky, které Marianum patří, se snažila dva roky najít nové využití. Teď je tady denní stacionář pro 10 dospělých klientů s mentálním a zdravotním postižením.

„My jsme malá skupinka, takže máme (takové) rodinnou atmosféru. se snažíme

Takže se snažíme přiblížit, ať to máme jako doma. Zítra pečeme dort, protože slavíme narozeniny," říká  Jana Šamarová, aktivizační pracovnice.

Klienti sem mohou přijít každý všední den, nebo také pouze během některých dnů v týdnu. Stará se tady o ně kvalifikovaný personál. Velkou část klientů tvoří lidé s poruchou autistického spektra.

"Musíme klientům veškeré aktivity plánovat. Nemají rádi, když přijde něco nepředvidatelného. Musíme to přizpůsobit i jejich potřebám," vysvětluje sociální pracovnice Markéta Bubíková.

Klienti mají dost prostoru na tvoření, cvičení, společné čtení či povídání. Není výjimkou, když chodby Mariana rozezní zpěv.

Na provozu tohoto zařízení, které v Opavě citelně chybělo, se podílí kromě Moravskoslezského kraje také město.

„Pro první půlrok trvání této služby, která se rozběhla v červenci tohoto roku se město podílí částkou 168 000 korun," říká  Josef Stiborský (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy.

Nyní je kapacita stacionáře deset klientů. V budoucnu by se mohla rozšířit ještě o dalších šest.
Čarostřelec / opera

Dnes 19:00 - 20:51
Opava, Slezské divadlo Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 16.06. 20:51
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 16.06. 20:51
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu