Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti se učí v kroužku vyrobit rádio

  • Opava,

Sestavit si vlastníma rukama s pomocí speciální stavebnice rádio, fotoaparát, telefon nebo telegraf se naučí děti, které navštěvují kroužek radiotechniky.

Děti z ludgeřovické základní školy mohou navštěvovat nový kroužek radiotechniky. Dozví se zde, nejen to, jak fungují některé přístroje, ale také jaká byla jejich role v historii. Propojit tady mohou své školní znalosti z fyziky, chemie i dějepisu. Dozví se také spoustu zajímavostí.

„Každý žák má u sebe mobilní telefon a v něm má aplikace, kterým rozumí, ale často neví, jak vypadaly původní vynálezy, které ty vynálezy nahrazují. Např. rádio, foťák nebo telefon,“ říká Josef Kundrát ze spolku Eduludus, který stavebnici vymyslel. Vedoucí kroužku spolupracují ještě s Vysokou školou báňskou - technickou univerzitou. Jde vlastně o pilotní kroužek v základní škole. Právě s dětmi vyrábějí rádio: začínají ampliónem. Pak začnou pracovat na výrobě cívky, přidají kondenzátor a jednoduchý obvod, který bude detekovat radiové vlny. A malé rádio – krystalka – bude na světě.

„V tomto kroužku si osahají věci, které dělali jejich dědečkové nebo pradědečkové," objasňuje důvody vzniku kroužku učitelka Ondřejka Langerová ze ZŠ Ludgeřovice.

Zatím osmička chlapců, kteří kroužek navštěvují, pracuje na dokončení rádia. Ale už nyní se těší, až se pustí do výroby malého fotoaparátu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy