Mapové aplikace Opavy ocenili geoinformatici

  • 4. prosince 2018,
  • 12:54,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Opavský magistrát získal cenu geoinformatiků za obsáhlý systém mapových aplikací, které ke své práci využívají nejen úředníci, ale také veřejnost. Tyto dokumenty pomohou např. orientovat se v dopravní situaci ve městě, poukáží na rizikové oblasti nebo třeba aktuálně zobrazí plán zimní údržby.

Reklama

Tuto cenu geoinformatiků získal opavský magistrát za systém map, který postupně vzniká od roku 2006. První jednotné soubory map, měly ulehčit práci úředníkům i pracovníkům jednotlivých příspěvkových organizací, jako je třeba městská policie, dopravní podnik nebo technické služby.

„Následně jsme budovali další mapovou infrastrukturu, ve které jsme centralizovali informace důležité pro občany i návštěvníky,“ pokračuje tajemník magistrátu Tomáš Elis.

Zatímco mapy, se kterými pracují zaměstnanci magistrátu a jeho příspěvkových organizací jsou neveřejné, na webových stránkách města občané najdou ty aplikace, které jsou přístupné. Mohou např. zjistit informace o pokácených i vysazených stromech, uvidí, kudy vedou cyklostezky nebo na kterých místech ve městě strážníci nejčastěji odklízejí odhozené injekční stříkačky. K dipozici je tady také územní plán Opavy.

„Já si vždycky říkám, že už máme zmapováno všechno, ale pak vždycky přijdou uživatelé se zajímavým podnětem, oblastí, kterou nemáme pokrytou,“ říká správce GIS Marek Drozdek.

Na začátku je vždycky nutné určit, jaké informace má nová mapa obsahovat. Na jejím vzniku tvůrci úzce spolupracují s odborníky.

„Následně je to informační činnost související s přípravou podkladů systému a potom je to ve spolupráci s odborníkem, třeba i práce v terénu,“ popisuje Drozdek.

V současné době má opavský magistrát k dispozici na 200 mapových dokumentů. Naposledy přibyla aplikace, která informuje občany o zimní údržbě. Ještě předtím to byla aplikace, která pomohla, v době konání komunálních voleb, občanům najít příslušné volební místo.
Tři bratři v nesnázích / divadelní premiéra

Dnes 19:00 - 21:20
Opava, Slezské divadlo, Opava

Symfonický koncert JFO: Slovanské tance a 4. symfonie J. Brahmse

28.05. 19:00 - 19.05. 21:20
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 19.05. 21:20
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

OPAMETAL s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

BULY ARÉNA - zájmové sdružení
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu