Charita Opava slaví 30 let

  • 9. ledna 2019,
  • 19:57,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Nezisková organizace Charita Opava slaví 30 let. Od počátků do současnosti urazila významnou etapu: ze skupiny dobrovolníků, kteří byli ochotni pomáhat, se transformovala v profesionální organizaci, která pomáhá lidem a dnes především zajišťuje sociální služby.

Reklama

Téměř 4 000 klientů, kteří využívají 16 středisek  a 260 zaměstnanců. Takto zjednodušeně lze popsat Charitu Opava, jednu z nejstarších neziskových organizací v kraji. Formovat se začala ještě dlouho před r. 1989, kdy se několik křesťansky smýšlejících žen rozhodlo pomáhat ostatním. Třeba s domácími pracemi,hlídáním dětí a nebo dělaly společnost opuštěným lidem. Pracovat musely velmi opatrně, protože takovouto solidaritu komunistický režim příliš netoleroval.

 „Ke konci období předrevolučního jsme se snažili pomáhat lidem ve farnosti.Napodobovat tzv. Službu křesťanské pomoci,“ vzpomíná zakladatelka a pozdější první ředitelka opavské Charity Anna Ekslerová.

Takto vzpomíná na začátky charitní práce její první ředitelka Anna Ekslerová. Organizace humanitárních sbírek či provozování šatníku pro chudé – to byly první  oficiální akce nově vzniklé organizace. Dnes tato neziskovka provozuje třeba pečovatelskou či ošetřovatelskou službu, stacionář pro seniory,  chráněné dílny  nebo občanskou poradnu. A také každoročně vypravuje do ulic skupiny koledníků Tříkrálové sbírky, kteří vybírají příspěvky na charitní projekty. V převleku vyrazil  také současný ředitel Charity Jan Hanuš: „Z dobrovolnické služby se postupem let stala profesiální organizace.To je naprostá změna. Obrat o 180 stupňů. Tak jako na začátku byla kvalitní dobrovolnická organizace, tak teď, doufám, jsme kvalitní profesionální organizace,“ řekl.

Své třicáté narozeniny bude opavská Charita slavit celý rok, a to dobrými skutky. Kolik jich bude? No přece třicet!

„Těch akcí bude opravdu mnoho – od sbírky potravin pro potřebné, přes zkrášlovací odpoledne zdarma pro klienty, jedna kolegyně si nechá ostříhat své vlasy a zároveň vyzve ostatní, aby své  vlasy věnovali pro lidi s onkologickým onemocněním, přijedou za námi herci z Dejvického divadla, budou se pořádat sbírky,“ vyjmenovává Ivo Mludek, mluvčí Charity Opava

Dobré skutky jistě rozveselí nejen ty, kterým se splní, ale jistě zahřejí u srdce ty, kteří rádi dělají něco pro druhé.
SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

29.03. 19:00 - 26.03. 10:58
Opava, Bolatice – Kostel sv. Stanislava

SHF: Pěvecká dvojice Kchun a Dantova Božská komedie

30.03. 19:00 - 26.03. 10:58
Opava, Ostrava – Kostel sv. Václava

JFO, pianista Lukáš Vondráček a Čajkovského Patetická

10.04. 19:00 - 26.03. 10:58
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

VKUS-BUSTAN s.r.o.
Opava
od 13 000 Kč do 16 500 Kč

Detail

Schindler, spol. s r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Těškovice, příspěvková organizace
Opava
od 13 350 Kč do 16 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu