Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se nemusí stěhovat z domu na Horním náměstí v Opavě

  • Opava,

Obyvatelé panelového domu na Horním náměstí v Opavě se nemusí kvůli rekonstrukci vystěhovat, jak bylo původně v plánu. Nájemníci městských bytů se i tak dočkají zateplení fasády a výměny oken. Do oprav by se mohli dělníci pustit už na jaře.

Dům stojí na opavském Horním náměstí od r. 1964. Během uplynulých pěti desetiletí tady neprobíhaly žádné větší opravy. Důsledkem toho jsou netěsnící okna a dveře, plíseň na stěnách… Nájemníci těchto městských bytů volali po opravě dlouho. Před dvěma lety je město vyslyšelo s tím, že kvůli rozsáhlé rekonstrukci budou muset dům opustit.

"Nelíbilo se nám, že bychom museli odejít z bytů, které jsme si mnozí na své náklady opravili,"  řekla nám jedna z obyvatelů domu Jana Vavrečková, která zorganizovala petici proti vystěhování s víc jak šesti sty podpisy.

Přestavbou tady měly vzniknout komfortní byty a také fasáda směrem do náměstí se měla změnit. Z převážně dvou pokojových bytů se měly stát čtyř pokojové. Proto se mělo 52 nájemníků vystěhovat. Teď je ale všechno jinak.

„Došlo k náhlé změně záměru, který nebyl do detailu připraven, tak aby se mohla realizovat tato akce deklarovaná minulým vedením,“ objasňuje Hana Brňáková (Piráti & Opavané), 1. náměstkyně primátora Opavy


"Dnes jsou v domě nájemníci, chtějí tam zůstat, jsou to jejich byty. Proto jsme se rozhodli, že dům pouze zrevitalizujeme, opravíme a uděláme podmínky pro jejich kvalitní bydlení.“ říká  primátor  Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Lidé teď budou moci v domě zůstati i po dobu oprav. Ty jsou nevyhnutelné.

„Tato budova nesplňuje podmínky energetického auditu. Proto bude zlepšen tepelný skelet a dojde k úspoře jak tepelné, tak i finanční v návaznosti na  rekonstrukci,“ popisuje  Jaromír Hudeček, odb. rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava.

Opravy za víc jak 20 milionů korun začnou na jaře a během půl roku by měly být hotové. Kromě zateplení skeletu dojde i na výměnu oken a dveří, úpravu střechy nebo balkónů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy