Reklama

Lidé se nemusí stěhovat z domu na Horním náměstí v Opavě

  • 22. ledna 2019,
  • 15:05,
  • Opava ,
  • Katka Geryková

Obyvatelé panelového domu na Horním náměstí v Opavě se nemusí kvůli rekonstrukci vystěhovat, jak bylo původně v plánu. Nájemníci městských bytů se i tak dočkají zateplení fasády a výměny oken. Do oprav by se mohli dělníci pustit už na jaře.

Stáhnout video
Reklama

Dům stojí na opavském Horním náměstí od r. 1964. Během uplynulých pěti desetiletí tady neprobíhaly žádné větší opravy. Důsledkem toho jsou netěsnící okna a dveře, plíseň na stěnách… Nájemníci těchto městských bytů volali po opravě dlouho. Před dvěma lety je město vyslyšelo s tím, že kvůli rozsáhlé rekonstrukci budou muset dům opustit.

"Nelíbilo se nám, že bychom museli odejít z bytů, které jsme si mnozí na své náklady opravili,"  řekla nám jedna z obyvatelů domu Jana Vavrečková, která zorganizovala petici proti vystěhování s víc jak šesti sty podpisy.

Přestavbou tady měly vzniknout komfortní byty a také fasáda směrem do náměstí se měla změnit. Z převážně dvou pokojových bytů se měly stát čtyř pokojové. Proto se mělo 52 nájemníků vystěhovat. Teď je ale všechno jinak.

„Došlo k náhlé změně záměru, který nebyl do detailu připraven, tak aby se mohla realizovat tato akce deklarovaná minulým vedením,“ objasňuje Hana Brňáková (Piráti & Opavané), 1. náměstkyně primátora Opavy


"Dnes jsou v domě nájemníci, chtějí tam zůstat, jsou to jejich byty. Proto jsme se rozhodli, že dům pouze zrevitalizujeme, opravíme a uděláme podmínky pro jejich kvalitní bydlení.“ říká  primátor  Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Lidé teď budou moci v domě zůstati i po dobu oprav. Ty jsou nevyhnutelné.

„Tato budova nesplňuje podmínky energetického auditu. Proto bude zlepšen tepelný skelet a dojde k úspoře jak tepelné, tak i finanční v návaznosti na  rekonstrukci,“ popisuje  Jaromír Hudeček, odb. rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava.

Opravy za víc jak 20 milionů korun začnou na jaře a během půl roku by měly být hotové. Kromě zateplení skeletu dojde i na výměnu oken a dveří, úpravu střechy nebo balkónů.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 18.08. 9:22
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 18.08. 9:22
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Work Service Czech s.r.o.
Opava
od 17 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o.
Opava
od 16 500 Kč

Detail

Slezská univerzita v Opavě
Opava
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu