Reklama

Předměstí Opavy na starých fotografiích

  • 13:57,
  • Opava ,

Vyšla v pořadí třetí kniha historických fotografií Opavy. Tentokrát zobrazuje předměstí Opavy: Jaktař, Kylešovice a Kateřinky. Ochutnávku z této publikace teď můžete vidět v podobě výstavy v nákupním centru Breda.

Stáhnout video
Reklama

Pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity Jiří Siostrzonek a sběratel Rudolf Dybowicz tvoří osvědčený tandem. Za sebou mají mnohaletou spolupráci na výstavách i publikacích. Kniha s názvem Zmizelá poezie opavských předměstí Jaktaře, Kateřinek a Kylešovic je třetí v pořadí. Ty  předešlé se věnovaly centru města.

„Periferie je nejnáchylnější ke změnám.Protože vždycky, když se začne někde stvět, tak se zbourá okraj města. To se stalo i v případě Kylešovic a Kateřinek, které radikálně změnily svoji architekturu,“ vysvětluje téma publikace jeden z autorů Jiří Siostrzonek.

Na snímcích je zachycený také běžný život: dovádění na dnes už neexistujícím koupališti v Kylešovicích, rybaření na řece Opavě v Kateřinkách nebo zde najdete fotografie z jaktařské školy.

„Já se chci podívat hlavně na ta místa, která si pamatuju z doby, když jsem byl malý kluk,“ řekl nám jeden z návštěvníků výstavy.

Kniha čítá na 200 fotografií, na výstavě jich můžeme vidět jen malou část. Většina z nich pochází ze sbírek milovníka opavské historie Rudolfa Dybowicze.

„Poskládat ty snímky dohromady bylo složité, protože se zachovalo velice málo fotek. A ty jsou vzácné. A tak jsme hledali a chodili ještě i po pamětnících,“ popisuje sběratel Rudolf Dybowicz, který fotografie pro publikaci zapůjčil.

Kniha mohla vyjít také díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje.

„Já věřím, že tak, jako se líbily dva předchozí díly, tak ten třetí díl dokreslí celkovou atmosféru Opavy,“ doplnil Jaroslav Kania, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Milovníci historie i pamětníci si mohou knihu zakoupit ve sběratelském krámku Rudolfa Dybowicze.

Přestože na stránkách nově vydané knihy teprve zaschla tiskařská barva, její autoři už plánují vydání další: tentokrát se bude věnovat životu podél řeky Opavy.ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.08. 8:59
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 21.08. 8:59
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Ing. Daniel Kozel
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Ing. Daniel Kozel
Opava
od 18 480 Kč do 30 000 Kč

Detail

Ing. Daniel Kozel
Opava
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu