Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Praktická sebeobrana pro seniory

  • Opava,

Cyklus přednášek o bezpečnosti s názvem Senior akademie nabídnul v rámci jedné lekce svým posluchačům také základy sebeobrany. Starší lidé se učili nejen jak se mohou násilníkovi ubránit, ale také třeba jak napadení předejít.

Pět desítek seniorů se na úvod sešlo v přednáškovém sále, aby se v rámci projektu Senior akademie dozvěděli, jak je možné se i ve vyšším věku účinně bránit proti fyzickému útoku. Přednášející nejprve radili, jak se napadení vyhnout. A pak také jak zareagovat, když už k incidentu dojde.

„V prvé řadě by senioři měli myslet na své zdraví. Nesnažit se za každou cenu uchránit ty předměty, které by se jim např. snažil pachatel odcizit. Ale myslet na to, aby se jim nic nestalo,“ radí státní zástupce Pavel Chráska.

Poté se frekventanti kurzu spolu s instruktory přesunuli do tělocvičny, aby si procvičili praxi.

Začali rozcvičkou, poté následoval nácvik postoje, úderů či kopů. Instruktoři radili, které věci běžné potřeby mohou lidé využit na svou obranu a jak jsou účinné. Vyzkoušeli si třeba také jak funguje obranný či tekutý sprej. Ovšem stejnou službu mohou poskytnout i předměty, které máme zrovna u sebe.

„Můžeme použít v podstatě cokoliv: třeba klíče, průpisku, pevnou složku, hrnek, deštník. U seniorů to může být třeba francouzská hůl,“ vyjmenovává jeden instruktorů Radek Čech ze Sportovního klubu Policie ČR.

Senioři se pustili do nácviku sebeobrany se zapálením. A to přesto, že mnohé omezoval třeba i zdravotní hendikep.

Instruktoři posluchače upozornili, že je také důležité se co nejrychleji z místa útoku vzdálit a incident nahlásit na policii.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy