Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pokuta za černou skládku až 50 000 Kč

  • Opava,

Starý nábytek, pneumatiky, stavební suť… přestože tento odpad patří na sběrný dvůr, není výjimkou, že jej někdo odloží třeba někde v přírodě nebo na méně frekventovaných místech. Přitom za tento přestupek hrozí pokuta až 50 000 korun.

Najít v Opavě černou skládku, tedy odpad, který je uložený mimo nádoby k tomu určené, není velký problém. Pracovníci technických služeb uklízejí téměř denně nějakou. Najisto nás zavedli ke garážím na Bochenkově ulici. Tady jsme objevili odpad hned na několika místech: našli jsme starou televizi, žehličku, nábytek i pneumatiky.

„Nejsme tím nepořádkem kolem zrovna nadšeni. Tady se to opakuje pořád,“ postesknul si jeden z majitelů garáže Petr Sorge.

Na skládky upozorňují lidé třeba prostřednictvím webových stránek města a rubriky Není nám to jedno. Hromady odpadu objeví během svých pravidelných pochůzek po městě také strážníci městské policie. Místo zakreslí do mapy a pořídí fotografie. Následně na místo jedou pracovníci technických služeb, aby nepořádek uklidili.

„Ten velkoformátový odpad nejsme schopni naložit do svozových vozů, musíme jej likvidovat a uklízet zvláštním vozidlem s osádkou. Tím pak dochází k prodražení svozu,“ říká Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava.

Za loňský rok utratily technické služby za úklid víc jak dvou set tun odpadu z černých skládek na půl milionu korun. Přitom ve městě jsou hned tři sběrné dvory, kde mohou občané nadměrný odpad zdarma odložit. Vyhodit nepotřebné věci jinam než do kontejneru či popelnice není dovoleno.

„Máme k dispozici i dvě mobilní kamery, které používáme na místech, kde se černé skládky objevují a díky nim můžeme odhalit i pachatele, upozorňuje mluvčí Městské policie Opava Jana Szabová.

Pokuta za založení černé skládky může dosáhnout až 50 000 korun. Za černou skládku je přitom považováno také odložení odpadu v místě kontejnerového stání jinam, než do přistavených nádob.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy