Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Akce JEHLA - strážníci uklízeli po narkomanech

  • Opava,

Opavští strážníci se, stejně jako jejich kolegové v ostatních městech, připojili k celorepublikové Akci jehla. Během dne v rámci služby cíleně vyhledávali narkomany použité a odhozené jehly a stříkačky, které představují riziko především pro děti.

Sbírání kontaminovaného materiálu po narkomanech představuje doslova hledání jehly v kupce sena. V trávě či listí je opravdu umění jej najít. Nutné je počínat si při tom opatrně: při nesprávné manipulaci může dojít k přenesení nákazy, třeba žloutenky či AIDS. Strážníci se snažili v rámci Akce Jehla město od jehel a stříkaček vyčistit. Procházeli podchody, parky, dětská hřiště i nejrůznější zákoutí.

„Strážníci si vytipovali lokality, kde se předpokládal výskyt infekčního materiálu, tam jsme se vydali. Byli jsme celkem tři a vyhledávání nebezpečného odpadu jsme věnovali dvě hodiny,“ říká jeden ze strážníků Jiří Klein.

Během této doby strážníci objevili 14 použitých jehel a stříkaček. Desítky dalších sesbírají ještě během roku, při pravidelných pochůzkách.

„Každé vozidlo je vybaveno boxem na infekční materiál, pinzetou a gumovými rukavicemi k bezpečnému sběru,“ přibližuje strážník Marek Dýčka.

Pokud lidé použitou stříkačku s jehlou najdou, v žádném případě by se neměli sami pokoušet o likvidaci tohoto odpadu.

„Určitě doporučuji zavolat na linku 156. Bylo by fajn, kdyby na místě setrvali do doby, než dorazí hlídka na místo, aby odhozenou jehlu a stříkačku jej bez problémů našla,“ upozorňuje mluvčí opavské městské policie Jana Szabová.

Město Opava má na svých webových stránkách mapovou aplikaci, do které strážníci značí nález každého takovéhoto nebezpečného odpadu. Problémovou lokalitou je už několik let místní část Opavy – Kateřinky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy