Nový systém odbavení v opavské MHD

  • 23. dubna 2019,
  • 16:38,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Cestující hromadnou dopravou v Opavě čeká revoluční změna: z vozů konečně zmizí automaty na mince a nahradí je moderní bezhotovostní systém a také jízdenky. Ve více než stoleté  historii opavské MHD se poprvé bude platit ve vozech jinak, než penězi. Dříve jízdné inkasovali průvodčí nebo nyní cestující jízdenku dostali po vhození finančního obnosu do přístroje.

Reklama

Hledání drobných v peněžence před každým nástupem do autobusu či trolejbusu rozčiluje nejen místní, ale také návštěvníky, kteří do Opavy zavítají. A nad systémem platby jízdného v MHD, který je pro slezskou metropoli zřejmě jedinečný, kroutí hlavou: „Je to nepraktické, když musím hledat drobné a také odbavení dlouho trvá,“ shodli se muž a žena, které jsme oslovili v centru města.

Bankovky přístroj umístění u řidiče nepřijímá. A pokud nemáte přesnou částku, tak máte smůlu, protože ani drobné nevrací.

„Ten stávající systém je zastaralý a je poruchový. Proto jsme se rozhodli, že pořídíme modernější, který odpovídá potřebám cestujících,“ nechal se slyšet ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Nový systém počítá s tím, že cestující budou moci využít kromě platby bankovní kartou také elektronickou peněženku, stejně jako dosud. Nové terminály budou nainstalovány zatím ve 33 trolejbusech a fungovat budou zatím souběžně s těmi na mince. A to od 1. července. Ještě předtím, od začátku května, pak dopravní podnik spustí platební mobilní aplikaci. A ještě s jednou změnou musí cestující počítat: se zdražením jízdného ze 13 na 15 Kč.

„Teď jdeme do pilotního projektu,abys i to občané vyzkoušeli v trolejbusech, a my zjistili, jestli systém nemá problémy,“ říká Vladimír Schreier, předseda představenstva MDPO.

Nový systém začne na ostro fungovat na přelomu roku. Cestující, kteří nebudou mít k dispozici bankovní kartu, ODIS-ku ani chytrý telefon, si pak budou moci koupit jízdenku ve 20 automatech umístěných u zastávek ve městě.
Holba Rock na grilu 2019 / rocková party radia Čas

26.07. 15:15 - 27.07. 2:00
Opava, Letiště Kylešovice, Opava

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 22.07. 18:45
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 22.07. 18:45
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

HOTJET CZ s.r.o.
Opava
od 25 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

BRANO a.s.
Opava
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu