Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Turnaj mladých fyziků ovládlo Mendelovo gymnázium

  • Opava,

Tým studentů opavského Mendelova gymnázia už potřetí za sebou zvítězil v republikovém kole Turnaje mladých fyziků a chystá se na světové finále do Číny. Soutěžící si museli připravit řešení několika záludných úkolů, které pak přednášeli v angličtině.

Čtyři nejlepší republikové týmy nadaných fyziků se sešly v Opavě. S sebou si vzali řešení 17 zadaných úloh. Před porotou i pozorně naslouchajícími soupeři museli zadaný úkol teoreticky i prakticky popsat. Pak dostali prostor oponenti. Po zhruba hodinové debatě rozhodčí vystoupení ohodnotili známkami od jedné do deseti.

„Já mám spíš radši ty experimenty, takže jsem ve větší části prezentace obsáhl experimenty, než tu teorii. Ale ono by to mělo být správně tak 50 na 50,“ řekl nám krátce po svém vystoupení Ota Michálek z ostravského Gymnázia Olgy Havlové. Během svého vystoupení popisoval jak funguje tzv. Newtonova houpačka.

Jednotlivé úlohy připravila porota složená z největších odborníků v zemi. Každý rok chystá zcela nové.

„To zadání úloh není úplně striktní. Musí k tomu připravit experiment , dát teorii a udělat to všechno dohromady. A přednést v anglickém jazyce,“ připomněl předseda poroty Zdeněk Janů z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Soutěžící např. řešili proč se mění zvuk při plnění lahve vodou nebo co se děje, když sójovou omáčkou prochází laserový paprsek. Ačkoliv se mnohá zadání tváří velmi srozumitelně, průměrný student by s nimi nejspíš nehnul.

„Fyzika mne baví, protože jde o reálné věci, které se dějí kolem nás. A zároveň je můžeme krásně matematicky popsat,“ usmívá se jedna ze soutěžících Natálie Klaudie Koscelanská z pražského Gymnázia Elišky Krásnohorské.

Porota se nakonec jako vítěze označila tým studentů pořádajícího Mendelova gymnázia.

„Pořád se máme kde zlepšovat. I když se zdá, že už jsme hotovi, najde se nějaká trhlinka, kterou je třeba ještě vylepšit,“ usmívá se Tomáš Volf z vítězného Mendelova gymnázia.

Radovala se i učitelka Zuzana Baďurová, která studenty na soutěž připravovala: „„Úloha pedagogů je tady víceméně úloha koordinátora, protože studenti si v podstatě vše řeší sami,“ dodala.

Mendelovo gymnázium zvítězilo v národním finále potřetí za sebou. V červenci se tento pětičlenný tým chystá na světové klání do Varšavy. Druhá příčka patřila seskupení pražských studentů Talnet a třetí ostravskému Gymnáziu Olgy Havlové.

Svatováclavský hudební festival - Cembalový recitál

23.07. 18:00
Opava, Švédská kaple, Opava

SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 120 Kč/hod.

Detail

KOKEŠ Steel Group s.r.o. - pracoviště Háj ve Slezsku
Háj ve Slezsku
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Teva Czech Industries s.r.o.
Opava
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků