Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lépe bude - nastříkal umělec na plastiku v centru Opavy

  • Opava,

Lépe bude – to jsou slova, která nastříkal hned několikrát na plastiku Slunce v centru Opavy, umělec Imrich Veber. Chtěl tak reagovat na politickou situaci a upozornit, že lepší zítřky není dobré jen vyhlížet, ale také se o ně zasadit. Případem se zabývá policie.

Poslední dubnový den, kolem 23 hodiny se Imrich Veber vydal ke kašně před opavskou radnicí, aby na plastiku Slunce uprostřed nastříkal nápis Lépe bude. Na sobě měl reflexní vestu, snad aby zmátl bezpečnostní kamery, na kterých je takto zachycený. Vyjádřit chtěl takto své znepokojení nad politickou situací.

„Mám pocit, že se v poslední době děje dost věcí, které se týkají potenciálního společenského konfliktu a měl jsem pocit, aby se ty věci neřešily ve virtuální prostoru,ale chtěl jsem je vrátit zpátky na náměstí,“ vysvětluje své jednání fotograf a pedagog Fakulty umění Ostravské univerzity.

Plastiku, která zdobí kašnu v centru města , vytvořil v r. 1971 zdejší architekt Ivo Klimeš. Případ popsané koule teď řeší policie. Po pachateli pátrat nemusela – zaslal jí své vyjádření.

„Zatím případ řešíme jako přečin poškození cizí věci ve formě sprayerství. Může se také stát, že bude překvalifikován jako přestupek proti majetku, nebo přestupek proti veřejnému pořádku,“ říká mluvčí Policie ČR Opava René Černohorský.

Mladý umělec a pedagog uvádí, že použil křídový nástřik, který díky povětrnostním vlivům časem zmizí. Nicméně, po několika deštivých dnech je text stále dobře čitelný.

„Díval jsem se na to, ten nápis nepoškodil kámen, půjde to poměrně dobře odstranit,“ potvrdil nám restaurátor Tomáš Skalík.

„Shodli jsme se na tom, že nemá smysl odstraňovat jen křídový nápis, ale že provedeme celé ošetření, očištění koule, abychom ji zbavili mechu a nečistot,“ doplnil Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava, které mají úklid města na starosti.

Pokud se o nápravu nepostará déšť, budou nápisy vyzývat Opavany k lepším zítřkům ještě pár týdnů. Do čištění plastiky se restaurátoři pustí až příští měsíc.

SHF Hudební výlety - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

12.09. 18:00
Opava, Opava – Kostel sv. Vojtěcha

SHF - Eben: Labyrint světa a ráj srdce

13.09. 15:00
Ludgeřovice, Kostel sv. Mikuláše, Ludgeřovice

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

23.09. 20:00
Opava, Vodárenská věž, Opava

Miroslav Týn - pracoviště
Opava
od 21 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Kamil Reichel - výrobna
Markvartovice
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

AGROZEA, spol. s r. o.- pracoviště: Hlučín kravín - za tratí
Hlučín
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků