Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Kavárně pro Radost pracují hendikepovaní

  • Opava,

Lidé s mentálním a psychickým postižením připravují nápoje v sociální kavárně v Obchodním centru Silesia v Opavě. Toto je pro ně jediná možnost, jak si mohou vyzkoušet, jaké to je mít zaměstnání. Kvůli zdravotnímu stavuj totiž do práce chodit nemohou. Posedět si sem přišli také opavští basketbalisté.

Do sociálně terapeutické dílny Radost, kterou provozuje opavská Charita chodí asi pět desítek klientů s mentálními či psychickými problémy. Věnují se zde nejrůznějším ručním pracím nebo tady tráví svůj volný čas.Polovina z nich se s nadšením zapojila také do práce v kavárně se symbolickým názvem pro Radost, který odkazuje na název dílny.

„Připravit kávu trvá déle, než normální kavárně, protože my pomáháme klientům, když ji vaří,“ popisuje vedoucí kavárny Barbora Mludková.

Nápojový lístek sociální kavárny v Obchodním centru Silesia nabízí kávu, čaj nebo limonádu. Na odpolední směně jsme zastihli 29 letého Jirku. Měl plné ruce práce. Do kavárny totiž dorazil celý tým prvoligových basketbalistů, aby si objednali kávu, čaj, limonádu nebo něco sladkého.

Tato návštěva nebyla vůbec náhodná: se sociálně terapeutickou dílnou udržují hráči kontakt už několik let. Klienty třeba pozvali na svůj trénink a na oplátku se mohli zase podívat, jak tráví hedikepovaní lidé svůj čas v dílně.

„My se vídáme prakticky každý týden, chodí nás podporovat na naše zápasy,“ usmíval se opavský rozehrávač Radovan Kouřil.

Do kavárny přišli také klienti, kteří zrovna neměli službu, a chtěli se se svými idoly setkat. A tak to u stolu hučelo jako v úle.

Kavárna bude v provozu v prostorách nákupního centra do konce června. Pokud se tady zastavíte, podpoříte klienty sociálně terapeutické dílny, kteří práci v kavárně milují.

„Je to pro ně opravdu radost, aby si vyzkoušeli práci i v běžném provozu,“ říká Tereza Šenková, vedoucí sociálně  terapeutická dílny Radost, kterou provozuje Charita Opava.Kavárna pro Radost je otevřená každý všední den od 8 – 15,00 hodin. Kromě občerstvení si tady můžete koupit také výrobky, které klienti v dílně vytvářejí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyFuturel.cz s.r.o. - pracoviště
Opava
od 30 000 do 85 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Protektia s.r.o. - pracoviště Lidl, Kravaře
Kravaře
od 18 500 Kč/měsíc

Detail