Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dotační programy v Opavě nově

  • Opava,

Opavští zastupitelé schválili zásadní změnu v poskytování dotačních programů pro následující rok 2020. Jednak uvolní z rozpočtu více peněz a pak také posunou termín odevzdání žádostí tak, aby peníze měly organizace k dispozici hned od začátku roku. Dosud je dostávaly až během roku, na který byly finance určené.

Přes tři stovky žádostí o finanční podporu v oblasti kultury, sportu, prevence kriminality, životního prostředí či sociálních služeb dorazily letos na jaře na opavský magistrát v rámci vyhlášených dotačních programů. Většina žadatelů byla podpořena, a to víc jak 33 miliony korun. V následujícím roce bude rozpočet navýšený. A přibudou i  další změny.

„Došlo o sladění podmínek u jednotlivých dotačních programů, sjednocení některých formulářů, dále k  ke změně v procesu odevzdávání žádostí o dotace a v procesu hodnocení, které je nyní více stupňové,“ uvedla Hana Šenková z  odboru. rozvoje města a strategického plánování Magistrátu města Opavy.

Zásadní změnou je, že termín odevzdání žádostí o podporu je od 15. září do 15. října. Dosud to bylo až na začátku roku, pro který se dotace udělovaly. Takže žadatelé teď budou hned se začátkem roku vědět, zda uspěli. Dále se posuzování žádostí se bude dít na několika úrovních. Příslušná komise pak bude zvažovat i potřebnost.  Některé změny žadatelé vítají, na druhou stranu se také obávají nárůstu byrokracie.

Myslím si, že není vyřešena neinvestiční žádost na činnost, která souvisí s kulturou,“ zamýšlí se Vladimír Peringer, ředitel KUPÉ, kde pořádá výstavy, přednášky, besedy nebo promítá filmy.

Jan Hanuš, ředitel největší organizace poskytující  sociální služby Charity Opava, počítá s tím, že úředníci novinky vysvětlí: „Já předpokládám, že se zúčastníme semináře, který zorganizuje město, a budeme vědět víc."

Náměstkyně primátora Hana Brňáková (Piráti) předpokládá, že rok 2020 bude rokem pilotním: „Budeme přijímat připomínky a podněty, které praxe přinese tak, abychom pro to budoucí období dokázali připravit dotační řízení podávané elektronickou formou.“

To, zda žadatelé o dotace uspěli se dozví na prosincovém zasedání zastupitelstva.          

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy