Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Müllerův dům ukrývá hradební zeď i barokní krov

  • Opava,

Slezské zemské muzeum zpřístupnilo pro veřejnost tzv. Müllerův dům, který ukrývá vzácné odkazy na historii Opavy. Během rekonstrukce odhalili archeologové ve sklepě hradební zeď ze 13. století, která odkazuje hrad, který zde kdysi stával. Nyní bude budova sloužit jako výstavní a edukační centrum.

Původně hradní kuchyně, později sýpka, obydlí správce zámku a následně sídlo rodiny právníka Müllera. Na to muzeum československé legie a nakonec sídlo archeologů Slezského zemského muzea . To je ve zkratce historie domu,který přiléhal ke kamenné hradební zdi ze 13. století, kterou teď ukrývají útroby nově opravené budovy. Kromě toho zde mohou návštěvníci vidět i nejstarší krov v Opavě z r. 1726 i barokní nástěnné zdobení.

„Snažili jsme se zachovat původní výmalbu – pás šablonové výzdoby a také mramorování, které bylo módní a napodobovalo strukturu kamene,“ přibližuje archeoložka Soňa Králová.

Protože dům byl po staletí součástí areálu Opavského hradu, později zámku, bylo toto území bohaté na archeologické nálezy. Během podrobného tříletého výzkumu se jich podařilo nashromáždit deseti tisíce. Některé z nich si budou moci návštěvníci prohlédnout na konci tohoto roku.

„Sál chceme využívat k k pořádání akcí a přednášek, příp. pro edukační aktivity stejně jako zahradu,“ prozradil David Váhala, mluvčí Slezského zemského muzea, pod které budova spadá.

Muzeum plánuje převézt na zahradu sochy, které tady kdysi stávaly.

„Nyní se ještě zabýváme otázkou restaurování soch a tím, že bychom je přenesli na původní místo,kde dříve stávaly,“ doplňuje Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.

Dům spojuje s hlavní budovou nedalekého Slezského zemského muzea deseti metrový tunel. Rekonstrukce za 36 milionů korun začala podrobným archeologickým průzkumem v roce 2015. Kvůli náročným restaurátorským pracím opravy trvaly až do letošního roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyAG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

Obec Bolatice - Domov sociálních služeb sv. Kateřiny
Bolatice
od 23 110 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 23 000 Kč/měsíc

Detail