Reklama

Müllerův dům ukrývá hradební zeď i barokní krov

  • 10. července 2019,
  • 18:02,
  • Opava ,
  • Katka Geryková

Slezské zemské muzeum zpřístupnilo pro veřejnost tzv. Müllerův dům, který ukrývá vzácné odkazy na historii Opavy. Během rekonstrukce odhalili archeologové ve sklepě hradební zeď ze 13. století, která odkazuje hrad, který zde kdysi stával. Nyní bude budova sloužit jako výstavní a edukační centrum.

Stáhnout video
Reklama

Původně hradní kuchyně, později sýpka, obydlí správce zámku a následně sídlo rodiny právníka Müllera. Na to muzeum československé legie a nakonec sídlo archeologů Slezského zemského muzea . To je ve zkratce historie domu,který přiléhal ke kamenné hradební zdi ze 13. století, kterou teď ukrývají útroby nově opravené budovy. Kromě toho zde mohou návštěvníci vidět i nejstarší krov v Opavě z r. 1726 i barokní nástěnné zdobení.

„Snažili jsme se zachovat původní výmalbu – pás šablonové výzdoby a také mramorování, které bylo módní a napodobovalo strukturu kamene,“ přibližuje archeoložka Soňa Králová.

Protože dům byl po staletí součástí areálu Opavského hradu, později zámku, bylo toto území bohaté na archeologické nálezy. Během podrobného tříletého výzkumu se jich podařilo nashromáždit deseti tisíce. Některé z nich si budou moci návštěvníci prohlédnout na konci tohoto roku.

„Sál chceme využívat k k pořádání akcí a přednášek, příp. pro edukační aktivity stejně jako zahradu,“ prozradil David Váhala, mluvčí Slezského zemského muzea, pod které budova spadá.

Muzeum plánuje převézt na zahradu sochy, které tady kdysi stávaly.

„Nyní se ještě zabýváme otázkou restaurování soch a tím, že bychom je přenesli na původní místo,kde dříve stávaly,“ doplňuje Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.

Dům spojuje s hlavní budovou nedalekého Slezského zemského muzea deseti metrový tunel. Rekonstrukce za 36 milionů korun začala podrobným archeologickým průzkumem v roce 2015. Kvůli náročným restaurátorským pracím opravy trvaly až do letošního roku.

ReklamaPADDLEBOARD na Hlučínském jezeře

31.07. 15:00 - 31.08. 18:00
Ludgeřovice, Hlučínské jezero - Štěrkovna

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 19.08. 6:16
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00 - 19.08. 6:16
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

Work Service Czech s.r.o.
Opava
od 17 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

Řeznictví H+H, s.r.o.
Opava
od 16 500 Kč

Detail

Slezská univerzita v Opavě
Opava
od 23 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu