Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výchovný koncert pro školáky nemusí být nuda

  • Opava,

Klavírista Dominik Fajkus a violoncellista Jan Hanousek se pustili do složitého úkolu: ve svém pořadu Za oponou se snaží školákům přiblížit krásu klasické hudby. A to skrz tu současnou, kterou většina z nich poslouchá. Během hodinového programu sálem zněla ovšem nejen hudba, ale často také smích.

Dominik Fajkus byl do svých 18 let hudbou nepolíbený. Teprve v dospělosti začal hrát na klavír a později také komponovat.

„Když jsem byl dítě mne nebavila hudební výchova. A když jsme šili na nějakou školní akci, kde hrála nějaké kapela nebo tam byl nějaký program, já jsem se u toho nudil," vzpomíná.

Většina školou povinných si o koncertech vážné huby asi myslí něco podobného. Nicméně pořad s názvem Za oponou to má změnit. A ukázat,
že hudba může být i zábavná. Dominik Fajkus ještě spolu s violoncellistou Janem Hanouskem připravili rychlý průřez hudebními dějinami od baroka až do současnosti..

„Nás baví dělat to lehce, jako stand – up comedy, kdy lidi se baví, smějí s, tleskají s námi do rytmu,“ popisuje Hanousek.

Většina studentů usedala do hlediště s rozpaky. Nicméně uvolněnou neformální atmosférou si publikum oba hudebníci brzy získali.

"Měl jsem z toho obavy, ale nakonec jsem byl překvapený a bavilo mne to," řekl nám jeden ze studentů Masarykovy střední školy zemědělská a VOŠ v Opavě.

Vedle velikánů jako je Beethowen, Mozart či Smetana zazněly také skladby Guns´n´Roses, Green Day nebo Lady Gaga. Oba umělci mnohdy propojili hudbu, kterou od sebe dělilo i několik století.

"Předvedeme třeba J.Brahmse a z něj uděláme Eminema. Takže klasickou hudbu populisticky propojujeme s moderní hudbou a soudobou,“ přibližuje pianista Fajkus.

Úvodní nedůvěra studentského publika se během hodinového programu úplně rozplynula. A někteří z nich si mohli s hudebníky na pódiu i zahrát.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy