Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Portál občana ulehčí lidem komunikaci s úřadem

  • Opava,

Opavané mohou využít pro komunikaci s úřadem tzv. Portál občana. Odkaz na něj najdou na webových stránkách magistrátu. Přes portál mohou zaplatit některé místní poplatky. Agenda se bude ale časem rozšiřovat.

Od začátku roku má město Opava nové webové stránky. Nově na nich také přibyl odkaz na Portál občana. Lidé si tak mohou z pohodlí domova vyřídit mnohé náležitosti. Zaplatit za svoz komunálního odpadu nebo poplatek za psa. A mohou také zjistit, zda nemají vůči městu žádné finanční závazky. Přečtou si také jaké poplatky v minulosti už zaplatili.
K registraci se mohou uživatelé přihlásit osobně na ohlašovně trvalého pobytu v magistrátní budově na Krnovské ulici. Přihlašovací údaje obdrží po ověření občanského průkazu. Časem ale přibudou i další možnosti.
"Plánujeme, že by se občané mohli registrovat také přes datové schránky a elektronické občanské průkazy," upřesnil Roman Konečný šéfeditor webových stránek a sociálních sítí opavského magistrátu.
Elektronicky bude možné později také vyřizovat platby za nájem obecního bytu, zábor veřejného prostranství nebo například rybářské lístky.
„Systém bychom chtěli posunout do elektronických formulářů, to bude jako druhý krok, který budeme teď, po poplatcích činit," dodal Petr Sordyl, vedoucí odb. vnitřních věcí Magistrátu města Opavy.
Portál občana ušetří nejen čas, ale také finance. Úředníci totiž každý rok rozesílají kvůli nejrůznějším úhradám tisíce složenek. Portál občana peníze za jejich doručování ušetří. Jde o statisíce korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy