Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci jsou v boji s koronavirem nepostradatelní

  • Opava,

Zápas s koronavirovou infekcí semkl národ v jeden šik. Lidé se snaží být i v této nelehké době prospěšní svému okolí. Dobrovolnící šijí ochranné roušky, kterých je stále velký nedostatek a pomáhají také seniorům.

Boj s koronavirem se odehrává také u šicích strojů. Chybějící roušky spojily národ. K jejich výrobě se uchýlily nejen velké dílny, ale také jednotlivci. Šárka Fabiánová je lékařka. Po pracovní době sedá do auta a rozváží po celém Opavsku látky 40 švadlenám. A přebírá od nich už hotové roušky.
Látkové roušky jsou teď hlavním artiklem v Chráněných dílnách opavské Charity. Našili jich tady už tisíce. Nyní nabízejí také sadu, z které si mohou lidé ústenku sami doma ušít.

„V sáčku máme čtyři nastříhané části látky. Zájemci si je mohou doma sami sešít,“ popisuje Ilona Michalčíková, která nad výrobou dohlíží.

Do práce se zapojila také vietnamská menšina žijící v Opavě. Jejich švadleny našily už stovky roušek. Tam, kde jsou potřeba, je pak rozděluje krizový štáb..

 „Vytvořili jsme speciální tým, který koordinuje výrobu i distribuci roušek. Za poslední tři dny jsme jich rozvezli 2500. Putovaly do nemocnice, k hasičům do  domovů důchodců, postě tam, kde chybí,“ shrnul primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO).

Dobrovolníci také pomáhají těm, které koronavirová epidemie uzavřela doma. Jsou to lidé v karanténě, hendikepovaní a zejména senioři.  Na uvedených linkách mohou požádat třeba o pořízení nákupu.

 „Dobrovolník dostane seznam a peníze. Zajde nakoupit a poté vrátí tašku i s účtenkou a zbytkem peněz před dům. Telefonem se spojí s dotyčným a ten si pak nákup převezme, aniž by se s dobrovolníkem potkal,“ vysvětluje Barbora Mludková, která koordinuje práci dobrovolniíků z centra ELIM a také skautů.

Všem, kdo jsou nyní v maximální zápřahu, tedy zdravotníkům, záchranářům, hasičům, lékárníkům nebo řidičům poděkovaly zákusky a kávou majitelky opavské kavárny PS Café. Tento nápad přišel spolu s vládním nařízením uzavřít provozovny se stravovacími službami.

 „Nejdříve jsme si řekli, že si v kavárně uděláme sanitární úklid. Ale hned na to se mi v hlavě vyrojila myšlenka, že bychom chtěli také nějak pomoci,“ svěřila se Simona Čarnecká.

Nasazení lékařů i hasičů ocenili také opavští fotbaloví fandové – jak jinak, než vlastnoručně vyrobenými transparenty.
GAPPA - Bezpečnostní služba s.r.o. - pracoviště
Dolní Benešov
od 100 Kč/hod.

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Dolní Benešov
Dolní Benešov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o.- Pracoviště Opava Těšínská
Opava
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků