Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce pavilonů Slezské nemocnice

Opava |

Slezská nemocnice v Opavě mění svou tvář – už několik měsíců tady dělníci pracují na rekonstrukci šesti památkově chráněných pavilonů. Jejich fasády i okna byly ve velmi špatném stavu. Hotovo bude na konci roku.

Slezská nemocnice byla postavena před 120 lety. Autorem moderního pavilonového areálu s kapacitou 273 lůžek je Franz Ruppela z Hamburku. Inspirovat se nechal nemocnicemi v Rakousku a Německu. Navrhl komplex jednotlivých specializovaných oddělení s autonomním provozem. Vystavěn byl tehdy na okraji města.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum: „Nemocnice se mohla neustále rozšiřovat a zároveň se počítalo s tím, že jednotlivé pavilony se časem propojí koridory.“

Rozsáhlá oprava šesti původních nemocničních pavilonů byla zahájena v lednu. Dělníci začali pracovat za plného provozu zařízení. Nejprve se pustili do izolace základového zdiva, které propouštělo vlhkost. Kvůli velkému úniku tepla byly objekty zatepleny.Součástí rekonstrukce byla také oprava nevzhledných fasád a výměna oken. Těch tady je na 800.

Bedřich Köhler, provozně-technický náměstek:  „Byla to stará okna. Také omítky byly narušené, fasády byly škaredé. Vizuálně to nebyly pěkné domy.“

Víc jak jedno století staré budovy nebyly v minulosti nijak zvlášť opravovány. Protože jsou památkově chráněné, budou zachovány všechny zdobné prvky na fasádách.

Roman Ciompa, stavbyvedoucí, Bystroň Group: "U štukatérských prací je to trochu složitější v tom, že si dělníci musí udělat bednění přímo na místě, musí si vytvářet odlitky na dílně. Práce trvají delší čas."

Kromě toho dělníci přestavují také kompletně pavilon H, kde bude přestěhováno geriatricko – doléčovací oddělení pro 60 pacientů. Rekonstrukční práce dohromady za 163 mil. korun hradí zřizovatel tohoto zařízení, Moravskoslezský kraj. Stavební ruch v nemocničním areálu utichne s koncem tohoto roku.

Nahlásit chybu


K tématu

Opavská nemocnice má po rekonstrukci nejstaršího pavilonu L. Práce vyšly na čtvrt miliardy

4. ledna 2024 21:01 | Opava | Jiří Cileček

Pavilon L v Opavské nemocnice, vybudovaný na přelomu 19. a 20. století, má po rozsáhlé rekonstrukci. Dříve zde fungovaly interní obory, nyní se zaměření rozšiřuje. V pavilonu přibude například rehabilitace nebo jednotka následné péče. Rekonstrukce, která se týkala vnitřních prostor dlouhého památkově chráněného východního křídla a kratšího severního křídla objektu, stála zhruba čtvrt miliardy korun a byla hrazena zřizovatelem nemocnice, kterým je Moravskoslezský kraj.

Opavská nemocnice uvítá dobrovolníky, kteří zpříjemní pobyt pacientům

2. června 2023 20:03 | Opava | Jiří Cileček

Opavská nemocnice dlouhodobě spolupracuje s dobrovolníky, kteří zpříjemňují pobyt pacientům. Aktuálně by ráda jejich počet rozšířila. Ať už z řad bývalých zdravotních sester, ošetřovatelů, pedagogů nebo studentů.

Opavská porodnice má nově k dispozici porodní gauč

15. prosince 2023 15:01 | Opava | Jiří Cileček

Opavská porodnice je teprve druhou porodnicí v České republice, která má k dispozici porodnický gauč. Na gynekologicko-porodnické oddělení Slezské nemocnice doputoval z Velké Británie. Hned první noc po instalaci v něm proběhl první přirozený porod.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Opavou projde velkolepý průvod. Zahájí dvoudenní Opava slaví FEST 800

18. května 2024 13:58 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Následující víkend se bude v Opavě velkolepě slavit 800 let města. Vše začne historickým průvodem v čele s Přemyslem Otakarem I.. Následovat bude Opava slaví FEST 800 a oslava Dětského dne.

V opavských Městských sadech a na hřbitově jsou nové informační panely

17. května 2024 11:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Městských sadechv Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali. Další nový panel pomáhá s orientací na městském hřbitově.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Rekonstrukce pavilonů Slezské nemocnice
Vydáno 29. července 2020 17:49, Opava, Katka Geryková
Slezská nemocnice v Opavě mění svou tvář – už několik měsíců tady dělníci pracují na rekonstrukci šesti památkově chráněných pavilonů. Jejich fasády i okna byly ve velmi špatném stavu. Hotovo bude na konci roku.

Slezská nemocnice byla postavena před 120 lety. Autorem moderního pavilonového areálu s kapacitou 273 lůžek je Franz Ruppela z Hamburku. Inspirovat se nechal nemocnicemi v Rakousku a Německu. Navrhl komplex jednotlivých specializovaných oddělení s autonomním provozem. Vystavěn byl tehdy na okraji města.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum: „Nemocnice se mohla neustále rozšiřovat a zároveň se počítalo s tím, že jednotlivé pavilony se časem propojí koridory.“

Rozsáhlá oprava šesti původních nemocničních pavilonů byla zahájena v lednu. Dělníci začali pracovat za plného provozu zařízení. Nejprve se pustili do izolace základového zdiva, které propouštělo vlhkost. Kvůli velkému úniku tepla byly objekty zatepleny.Součástí rekonstrukce byla také oprava nevzhledných fasád a výměna oken. Těch tady je na 800.

Bedřich Köhler, provozně-technický náměstek:  „Byla to stará okna. Také omítky byly narušené, fasády byly škaredé. Vizuálně to nebyly pěkné domy.“

Víc jak jedno století staré budovy nebyly v minulosti nijak zvlášť opravovány. Protože jsou památkově chráněné, budou zachovány všechny zdobné prvky na fasádách.

Roman Ciompa, stavbyvedoucí, Bystroň Group: "U štukatérských prací je to trochu složitější v tom, že si dělníci musí udělat bednění přímo na místě, musí si vytvářet odlitky na dílně. Práce trvají delší čas."

Kromě toho dělníci přestavují také kompletně pavilon H, kde bude přestěhováno geriatricko – doléčovací oddělení pro 60 pacientů. Rekonstrukční práce dohromady za 163 mil. korun hradí zřizovatel tohoto zařízení, Moravskoslezský kraj. Stavební ruch v nemocničním areálu utichne s koncem tohoto roku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000020996/rekonstrukce-pavilonu-slezske-nemocnice