Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce pavilonů Slezské nemocnice

  • Opava,

Slezská nemocnice v Opavě mění svou tvář – už několik měsíců tady dělníci pracují na rekonstrukci šesti památkově chráněných pavilonů. Jejich fasády i okna byly ve velmi špatném stavu. Hotovo bude na konci roku.

Slezská nemocnice byla postavena před 120 lety. Autorem moderního pavilonového areálu s kapacitou 273 lůžek je Franz Ruppela z Hamburku. Inspirovat se nechal nemocnicemi v Rakousku a Německu. Navrhl komplex jednotlivých specializovaných oddělení s autonomním provozem. Vystavěn byl tehdy na okraji města.

David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum: „Nemocnice se mohla neustále rozšiřovat a zároveň se počítalo s tím, že jednotlivé pavilony se časem propojí koridory.“

Rozsáhlá oprava šesti původních nemocničních pavilonů byla zahájena v lednu. Dělníci začali pracovat za plného provozu zařízení. Nejprve se pustili do izolace základového zdiva, které propouštělo vlhkost. Kvůli velkému úniku tepla byly objekty zatepleny.Součástí rekonstrukce byla také oprava nevzhledných fasád a výměna oken. Těch tady je na 800.

Bedřich Köhler, provozně-technický náměstek:  „Byla to stará okna. Také omítky byly narušené, fasády byly škaredé. Vizuálně to nebyly pěkné domy.“

Víc jak jedno století staré budovy nebyly v minulosti nijak zvlášť opravovány. Protože jsou památkově chráněné, budou zachovány všechny zdobné prvky na fasádách.

Roman Ciompa, stavbyvedoucí, Bystroň Group: "U štukatérských prací je to trochu složitější v tom, že si dělníci musí udělat bednění přímo na místě, musí si vytvářet odlitky na dílně. Práce trvají delší čas."

Kromě toho dělníci přestavují také kompletně pavilon H, kde bude přestěhováno geriatricko – doléčovací oddělení pro 60 pacientů. Rekonstrukční práce dohromady za 163 mil. korun hradí zřizovatel tohoto zařízení, Moravskoslezský kraj. Stavební ruch v nemocničním areálu utichne s koncem tohoto roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy