Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeologové kopali na místě, kudy povede obchvat Opavy, našli zlaté a broznové šperky

  • Opava,

Archeologové ukončili záchranný průzkum ve Vávrovicích, kudy povede západní část obchvatu Opavy. Jejich očekávání se potvrdila: našli rozsáhlá sídliště i zajímavé nálezy – šperky ze zlata a z bronzu.

Chce to mít výborný zrak a bezmeznou trpělivost. Jen tak dokáží archeologové mezi hroudami hlíny rozeznat předměty, které ke svému žití uprostřed divoké přírody potřebovali pravěcí lidé. Archeologové tušili, že lokalita nedaleko Vávrovic, kudy povede obchvat Opavy, bude na nálezy bohatá.

Kateřina Papáková, archeolog, Archeologický ústav AV ČR: „Díky tomu, že je skrytá velká plocha, pro budoucí kruhový objezd, tak jsme zachytili obytnou část sídliště, a také pece.“

Ty sloužily jednak k výrobě keramiky, a pak také ke zpracování železa a drahých kovů. Obyvatelé sídliště živilo zemědělství a lov ryb. O tom svědčí závaží na sítě, které se zde našlo. Přesleny na spřádání vlny zase dokládají rozvoj výroby látek. Lidé zde žili v době mezi 3 300 – 600 let př. n. l. Tedy od eneolitu až do doby železné.

Kateřina Papáková, archeolog, Archeologický ústav AV ČR: „Nacházíme se v části sídliště, kde jsme našli pozůstatky po kulových jamách, které nám evokují přítomnost nadzemní stavby domu.“

Toto sídliště patřilo zřejmě k těm bohatším. Vypovídá o tom aspoň unikátní nález - zlatý šperk v podobě vrbového listu. Jeho stáří? Asi 2 200 let př. n. l.

Petr Rataj, archeolog, Archeologický ústav AV ČR: „Je to ozdoba, která se pravděpodobně umisťovala do vlasů. Bohužel, je mírně zdeformovaná. Ale díky stáří je to velmi zajímavý nález.“

Kromě něj archeologové našli také několik bronzových šperků – náramek, sponu a prstýnek. Archeology teď nahradí dělníci. A začnou stavět zhruba 5 km dlouhý úsek západního obchvatu Opavy. Hotovo bude v r. 2023.

Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail