Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstruovaná školní kuchyně ekologicky likviduje používaný olej, ročně asi 2 tuny

  • Opava,

ZŠ Englišova v Opavě má k dispozici nově zrekonstruovanou kuchyň. Ta původní už nevyhovovala náročným hygienickým požadavkům, a tak byla nutná změna. Přibylo také moderní vybavení, které usnadní kuchařům práci.


S opravami začali dělníci ještě o prázdninách. Kromě nutné výměny celé elektroinstalace, vodovodního potrubí, odpadů, plynových rozvodů či vzduchotechniky bylo nutné také změnit dispozici kuchyně. Vybourali příčky, které prostor zvětšily a provzdušnily.

Dalibor Zeman, ředitel Zařízení školního stravování Opava: „Zrušili jsme malý výtah, který už nebyl používaný, tom prostoru jsme vybudovali myčku černého nádobí, kde se teď umývají těžké plechy a nádoby, které se kdysi musely umývat ve dřezu ručně.“


Rekonstrukce za 13 mil. korun trvala dva měsíce. V rámci ní přibyly do vybavení kuchyně i některé nové přístroje. Ty staré totiž po 17 letech provozu dosloužily. Kuchařky si pochvalují třeba tuto multifunkční pánev na přípravu jídel, která slouží zároveň jako konvektomat i kotel a umožnuje také tlakové vaření. Zvláštní místo je v kuchyni vyčleněno pro přípravu bezlepkových pokrmů.

Nově má tato kuchyně k dispozici tzv. lapák tuků. Dříve olej, který kuchaři používali ke smažení, končil v kanalizaci. Nyní je odveden do zásobní jímky, kde se oddělí od vody a ekologicky se pak zlikviduje.

Dalibor Zeman, ředitel Zařízení školního stravování Opava: "Zachycujeme tuk a neznečišťujeme tak centrální kanalizační potrubí. Můj odhad je takový, že za rok by to mohly být asi 2 t oleje."

Kuchyně při ZŠ Englišova patří k opavskému zařízení veřejného stravování, které má pod sebou celkem 7 kuchyní. Lapač tuků má už 6 z nich.

Tato kuchyně uvaří denně 1350 jídel. Strávníci si mohou vybírat ze dvou variant. Část z nich, asi pětistovka, se pak rozváží do okolních škol a školek.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy