Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé se skládají na opravu chátrajícího kostela v centru Opavy

  • Opava,

Členové spolku Za Opavu usilují o opravu chátrajícího Kostela sv. Jana Křtitele v centru slezské metropole. Spustili proto crowdfundingovou sbírku. Nejprve chtějí rekonstruovat gotickou bránu do přilehlé zahrady a natřít kostelní věž.

Kostel sv. Jana Křtitele stojí v centru Opavy už víc jak šest století. Dokládá to gotický portál, který je vstupem do zahrady. Hned vedle něj stojí část středověké hradební zdi.

Členové občanského sdružení Za Opavu začali za přispění kraje a magistrátu s opravou brány. Na její dokončení ale potřebují ještě další peníze. Nutné je také natřít kostelní věž. A tak spustili na portálu Startovač sbírku .

Václav Müller, organizátor sbírky, ředitel festivalu Hradecký slunovrat: „Sbírkou, crowdfundingem, bychom chtěli, ať kolem kostela vyroste komunita, která se o něj bude zajímat, a které přiroste k srdci.“

Sbírku podpořila třeba spisovatelka Karin Lednická nebo kněz Zbigniew Czendlik. Peníze musí na účet doputovat do konce měsíce.

Ivo Mludek, organizátor sbírky, Charita Opava: „Ten záměr je smělý. 150 000 Kč v časech, které jsou dost nejisté, je hodně. Ale my tomu věříme.

Důkladnou opravu ale potřebuje také samotný kostel ze 14. století, který po přestavbě nese rysy baroka. Už 6 let je zavřený a chátrá.

Dalibor Halátek, člen spolku Za Opavu: „Největším problémem kostela jsou praskliny, které se projevují na klenbě presbytáře. Jsou to statického charakteru. Způsobilo je vhlhké podloží a doprava, která vede v těsném sousedství kostela.“

Členové spolku Za Opavu by chtěli této sakrální stavbě znovu vdechnout nový život. A tak hledají způsob, jak získat další peníze na opravu. Chtěli by tady obnovit bohoslužby. A pak také dát prostor kultuře.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy