Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstava připomíná symboly Vánoc: betlém, strom a adventní věnec

  • Opava,

Výstava ve Slezském zemském muzeu připomíná symboly Vánoc, které nás provázejí už po staletí: ozdobený strom, adventní věnec a betlém. Kvůli protiepidemickým opatřením je teď ale budova muzea pro veřejnost uzavřená. A tak vám v následujícím příspěvku vánoční atmosféru výstavy její autorky přiblíží.

Nejstarším symbolem Vánoc je betlém. Scéna, která zobrazuje narození Ježíše Krista, se v Čechách objevila poprvé v roce 1560, a to v jezuitském kostele v Praze. Betlémy se staly velmi oblíbenou dekorací. Vyráběly se ze dřeva, z papíru, keramiky či jiných materiálů Toto je betlém z kostela v Městě Albrechticích z I. pol. 20. stol, který se rozprostírá na 5,5 metru dlouhém pozadí. Má asi 200 postav.

Miroslava Suchánková, kurátorka národopisného pracoviště Slezského zemského muzea:  „Tento betlém je velmi rozsáhlý, obsahuje množství řezbovaných polychromovaných postaviček a architektonických prvků. Paláce, chrámy, měšťanské domy jsou malované na lepence.“

Vánoce bez stromečku si neumíme představit. V českých zemích se tento symbol svátků objevil na počátku 19. století. Ovšem lidé jej strojili už o tři století dříve. Zprvu to byla záležitost německých protestantských rodin. Katolická církev jej vzala na milost až později. První vánoční stromky zdobily jablíčka, oříšky, papírové růže a perníčky se svatými obrázky.

Eva Kolářová, kurátorka umělecko-historického pracoviště Slezského zemského muzea: „Nebylo na něm tolik sladkostí. Ozdoby byly vyráběny v domácnosti.

Dnes dekorativní součást interiéru, dříve praktický kalendář, který odpočítával čas zbývající do Vánoc. Ano, jde o adventní věnec, který je poměrně mladým symbolem vánočních svátků.


Eva Kolářová, kurátorka umělecko-historického pracoviště Slezského zemského muzea: „Rekonstrukce prvního adventního věnce jej představuje tak, jak ho známe z r. 1838. byl jednoduchý na obyčejném dřevěném kole. Bylo na něm 24 adventních svíček."


Čtyři bílé svíce se zapalovaly vždy na adventní neděli a 20 červených pak ve všední dny.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy