Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Firmy na Opavsku se snaží navzdory krizi nepropouštět, drží nezaměstnanost na minimu

  • Opava,

Přestože loňský rok ovládla koronavirová krize, nezaměstnanost na Opavsku se zvýšila pouze minimálně. Firmy se snaží udržet zaměstnance díky vytvořeným rezervám i vládnímu programu Antivirus. Hůř jsou na tom živnostníci – mnozí z nich kvůli nejistotě přerušili podnikání.


Přestože hned v prvním čtvrtletní loňského roku vstoupil na scénu koronavirus a zastavil mnohé firmy i živnostníky, nezaměstnanost na Opavsku se držela stále pod třemi procenty. V prosinci se zastavila na čísle 3, 3%. I tak ale meziroční nárůst nečinil ani jedno procento. Opavsko se dlouhodobě drží pod krajským i republikovým průměrem.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Máme tady schopné zaměstnavatele, kteří se snaží své zaměstnance nepropouštět, držet je, co to dá. Samozřejmě, že tomu pomohly i podpůrné programy vlády.“

Od začátku pandemie registruje opavský úřad práce na 800 žádostí o podporu z programu Antivirus. Některým drobným podnikatelům se nepodařilo krizi zvládnout a své provozovny uzavřeli. Jde především o cestovní ruch a služby.

Roman Konečný, tiskový mluvčí Magistrátu Opava: „Pandemie se na Opavsku neprojevila ani tak v rušení živností, ale v spíš v jejich přerušování. Živnostníci neví, jaká bude dál situace, vyčkávají, co se bude dít.“

V ohrožení jsou zejména menší obchody, jako papírnictví, knihkupectví či oděvy, které teď musí být kvůli vládním nařízením zavřené.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva Okresní hospodářské komory Opava: „Firmy jsou na hraně udržitelnosti Ty, které pandemie postihla nejvíce. 

Nicméně perným dnům ale není konec. Na jaře oznámily propouštění některé větší firmy a  počet nezaměstnaných zvýší také plánovaný útlum těžby v OKD.


POČET ŽIVNOSTENSKÝCH OPRÁVNĚNÍ V R. 2020                                                                                                                                        Živnostenský úřad, Magistrát Opava

zrušeno: 433 podnikatelů                                                                                                                                                                            přerušeno: 1 350 podnikatelů

platné: 18 944 podnikatelů

Nahlásit chybu


K tématu
René Exner - Opava
Opava
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 34 000 Kč/měsíc

Detail