Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podnikatelé neví, jak dlouho vydrží. Koronavirová krize jim nemislosrdně snižiuje výrobu

  • Opava,

Výrobcům čerstvých potravin na Opavsku klesá v důsledku koronavirové krize produkce, a to až o třetinu. Přitom náklady se navyšují kvůli hygienickým opatřením. Podnikatelům ubyly zakázky např. kvůli zrušeným společenským akcím a nedodávají ani do zavřených restaurací.

Lidé méně nakupují, nestravují se v restauracích, protože jsou zavřené a také tráví více času doma, takže se mohou věnovat pečení. I to je zřejmě důvod, proč v této opavské pekárně poklesla výroba. A to o 40%.

„Jestli dojde k tomu že vyčerpáme všechny finanční zdroje, které máme, a které nám ještě přicházejí z minulých měsíců, tak budeme muset přestat vyrábět, nebo omezit výrobu,“ obává se majitel pekárny Martin Knappe.

Provozní náklady se totiž nemění, přestože pekárna méně prodává. Navíc

se během uplynulých týdnů výrazně zvýšily požadavky na hygienu v podobě častější desinfekce a používání roušek, který se také prodraží.

Podobné potíže řeší i malé řeznictví v Oticích. Zakázky poklesly o třetinu. Někteří z 22 zaměstnanců tak zůstali doma.

„Někteří lidé šli na ošetřovné a někteří se začali střídat ve vybírání dovolené. Někteří šli ještě na 60%,“ vyjmenovává majitel řeznictví Lukáš Gebauer.

Přestože s finančními problémy se potýká většina firem, do evidence úřadu práce během minulého měsíce téměř nikdo nepřibyl. Podíl nezaměstnaných se na Opavsku naopak oproti minulému měsíci ještě snížil o jednu desetinu procentního bodu, tedy na 2,6.

„Zaměstnavatelé se snažili ještě vyčkávat a zaměstnance nepropouštět. Předpokládáme, že epidemie se projeví v měsícíh následujících,“ uvažuje ředitelka opavské pobočky úřadu práce Petra Ballová.

Podnikatelé, na které dopadla nařízená omezení proti epidemii koronaviru, nyní mohou od pondělí v rámci programu Antivirus žádat stát o příspěvky na mzdy. Na opavský úřad práce se v této věci denně obrátí stovka zájemců.
Matiné / dopoledne se sólisty orchestru a členy baletu

14.06. 10:00
Opava, Slezské divadlo, Opava

V hlavní roli sbor aneb Bez nás by to nešlo! / koncert

18.06. 19:00
Opava, Kostel sv. Václava v Domě umění Opava

DENTAL MEDICINE k.s. - pracoviště Raduň
Raduň
od 19 600 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Krzywoň s.r.o. - staveniště
Opava
od 150 Kč/hod.

Detail

Miroslav Týn - pracoviště
Opava
od 21 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků