Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Firmy se snaží i v době krize udržet své zaměstnance

  • Opava,

Ředitelka úřadu práce v Opavě Petra Ballová se v rozhovoru ohlíží za uplynulým rokem z pohledu zaměstnanosti. Ptali jsme se také, jak se bude v době koronavirové krize vyvíjet trh práce dál.

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Navzdory koronakrizi se podařilo udrželo nezaměstnanost v příznivých mezích. Meziročně byl nárůst jen šest desetin procentního bodu. Změnil to tradičně a prosinec. Které profese „spadly“ do evidence?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Nárůst 0,6 % vypadá jako velký. Nicméně je to v číslech 2,7% za leden a  3,3 % právě za prosinec. Pořád jsme ale byli pod celorepublikovým průměrem a v podílu nezaměstnanosti nejlepší v Moravskoslezském kraji.

Ten skok za prosinec na 3,3% je každoroční, kdy se do evidence dostávají jak sezónní zaměstnanci, tak drobní podnikatelé, živnostníci, OSVČ a zaměstnanci, kteří měli pracovní poměr na dohodu či pracovní smlouvy na dobu určitou.“

Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Opava má dlouhodobě velmi dobrý trend, co se týká nezaměstnanosti, čím je to podle vás způsobeno?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Já bych řekla, že máme šikovné, silné firmy převážně strojírenského zaměření. A převážně díky Antiviru se podařilo zaměstnance nepropouštět.“


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Bude tento rok pokračovat ve stejném duchu, nebo se bude podle vás více propouštět, více budou firmy zanikat?

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Predikovat je velmi těžké protože nevíme, jak to s pandemií dál bude. Antivirus trvá zatím do konce února s tím, že budeme proplácet ještě únorové výplaty v březnu. Uvidíme, co bude dál, všechno záleží na bezpečnostních opatření a jak si povedeme.“


Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Změní se podle vás trh práce? Přece jen firmy, které se zabývaly službami, restaurace, kulturní zařízení atp. byly během uplynulého roku více zavřené, než otevřené.

Petra Ballová, ředitelka Úřadu práce v Opavě: „Řekla bych, že náš kraj stále zůstane strojírenskou velmocí. Samozřejmě, že některých drobných podnikatelů se to patrně dotkne.                                                                                    Nechci nikomu ubírat právo se s krizí vyrovnat. Ale myslím, že jak stárne populace a je nutné posilovat sociální sféru, tak se možná mnozí zaměří do sociální oblasti.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy