Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotní sestra: Se smrtí se setkáváme denně. Nejde si na to zvyknout

  • Opava,

Jak koronavirus změnil práci zdravotních sestra během necelého roku teď v rozhovoru popíše vrchní sestra dvou kovidových jednotek zřízených na interním oddělení Slezské nemocnice v Opavě Šárka Postupová.

Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Vaše oddělení se za necelý rok proměnilo, a to zcela zásadně. Můžete shrnout nejdůležitější změny?


Šárka Postupová, vrchní sestra interního odd. Slezská nemocnice, Opava: „Kdysi jsme chodili k našim interním pacientů tak, jak nás teď vidíte. Ale bez respirátorů. Dnes, když chceme jít k pacientovi, musíme použít mnoho ochranných pomůcek, abychom se k pacientovi vůbec dostali. To je první věc. Další je ta, že když tady byli interní pacienti, tak měli nemoci, potíže. Teď tady máme pacienty, kteří mají všichni dechové potíže. To u interních pacientů bylo málokdy."


Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Jak se liší péče o interního pacienta, např. s cukrovkou nebo se srdečními potížemi od péče o pacienta s koronavirem?


Šárka Postupová, vrchní sestra interního odd. Slezská nemocnice, Opava: „Ta péče je podobná. Interní nemoci jsou také náročné na péči.... Ale u klasického diabetika nepředpokládáme, že bude dušnost, kašel, horečky. S koronavirem je to pro nás nepředvídatelné. My nečekáme, že u pacienta, který je stabilní, se objeví tak závažné komplikace. A musíme řešit, zda jej rychle přeložit na JIP nebo co s ním náhle budeme dělat.“


Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Jak často se setkáváte s úmrtím pacientů a jak se vám daří tuto skutečnost vstřebat?


Šárka Postupová, vrchní sestra interního odd. Slezská nemocnice, Opava: "Bohužel, teď se střetáváme denně s úmrtím pacientů. Nedá se na to zvyknout. Je to něco, co patří k životu. My to víme. Ale v takovéto míře je to hrozně náročné. My víme, že by se nás to nemělo dotknout. Víme, že bychom to měli odlišit. Ale nejde to."


Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Nemáte někdy pocit, že byste s prací chtěla seknout a najít si něco jiného, klidného?


Šárka Postupová, vrchní sestra interního odd. Slezská nemocnice, Opava:  " Ne. O tom jsem nikdy neuvažovala. I když ta situace je velmi těžká, tak my tu práci opravdu máme rádi a děláme ji rádi.“
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMoravskoslezské energetické centrum, příspěvková - pracoviště Opava
Opava
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

KubicaPartners s.r.o., Advokátní kancelář - pracoviště OPAVA
Opava
od 27 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště Vítkov
Vítkov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail