Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový zákon o odpadech nutí obce důsledněji třídit

  • Opava,

Od ledna začal platit nový zákon o odpadech, který ukládá obcím povinnost více třídit . Navíc bude během následujících let docházet ke zvyšování poplatku za odpad, který na skládku obce vyvážejí. Důsledné třídění má množství tohoto odpadu snížit.

Papír, plast, sklo, bio či elektro odpad, použitý olej - to jsou komodity, které mohou lidé vytřídit. Důslednější rozdělování odpadu teď vyžaduje i nový zákon. Ten také postupně omezuje možnost ukládat odpad na skládku. Obce na to reagují třeba tak, že se chystají omezit četnost vyvážení popelnic. V pilotním projektu si to už vyzkoušeli obyvatelé Vávrovic.


Michal Jedlička (KDU - ČSL), náměstek primátora Opavy: „Tento efekt zapůsobil tak, že směsný komunální odpad, nevytříděný odpad, tam spadl až o 50% hodnoty.“


Důsledné třídění má i praktické důvody: cena za tunu uloženého odpadu se má během deseti let totiž víc jak ztrojnásobit. Prodloužení intervalu vyvážení komunálního odpadu by mělo přimět domácnosti lépe třídit. Budou si na to muset zvyknou i ti, kteří u popelnic nechávají odpad, který patří do sběrného dvora. A vytvářejí černé skládky.


Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: "Problém je v tom, že my tam pak musíme jet zvláštním autem a prodražuje se celý systém nakládání s odpady ve městě."


Roční náklady na svoz komunálního odpadu na jednoho člověka činí asi tisíc korun. Občané Opavy zaplatí 660 korun. Zbytek částky hradí město. Navyšování ceny za skládkování by mohlo při nedokonalém třídění vést ke zvyšování poplatku.


POPLATEK ZA SVOZ ODPADU -  Opava


660, - Kč osoba / rok

360,- Kč děti 3 - 18 let/ rok


zdarma děti 0 - 3 rokyNahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy