Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Trh práce si žádá nové obory. Spolupráce škol a firem je nutností

  • Opava,

Nedostatek technických profesí na trhu práce by mohli zaplnit studenti z nově vyprofilovaných oborů, které vznikly díky spolupráci opavské okresní hospodářská komory a středních škol. Za pár měsíců by mohli do zaměstnání nastoupit první mechanici pro vstřikování plastů.

Tyto studenty oboru mechanik vstřikování plastů letos čeká maturita. Už teď vědí, že mají práci jistou. Jsou totiž jedinými absolventy tohoto oboru v Moravskoslezském kraji. Vznikl teprve před dvěma lety, jako reakce na poptávku firmy, která vyrábí plastové komponenty do automobilů.

Tomáš Valina, manažer výroby KSR Industrial, Opava a učitel odborné výuky: „O tento obor jsme usilovali proto, že jsme nenašli nikoho, kdo by byl vyučen či specializován na vstřikování plastů.“

Na tuto specializaci se mohou zaměřit v posledních dvou ročnících studia studenti Střední školy technické v Opavě.

student Střední školy technické v Opavě: „Já si myslím, že plasty mají budoucnost.“

Opavská okresní hospodářská komora chce nyní propojit zaměstnavatele se školami ještě více a zajistit tak pro pracovní trh dostatek chybějících technických profesí, které si moderní technologie a postupy žádají.

Miluše Psotová, ředitelka Okresní hospodářské komory Opava: „Je to taková první vlaštovka, která tady vznikla ve spolupráci s komorou. My se budeme snažit zavádět další obory.“

Časem by mohly přibýt i další obory, jako například mechatronik stínící techniky nebo autotronik. Školy by uvítaly, aby u učebních oborů žáci získali základy praxe nejprve ve škole a poté se přímo ve firmách učily moderním technologiím.

Miroslav Weisz, ředitel Středního odborného učiliště stavebního v Opavě: Třetí ročník, aby ti žáci trávili odborný Výcvik přímo u konkrétních firem. A tady je prostor, aby si je firma takzvaně uplácala k obrazu svému.

Okresní hospodářská komora se chystá spolupracovat také s Úřadem práce. Pracovníci pro potřebné profese by mohli být také rekvalifikováni.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy