Kateřina Geryková, redaktroka TV POLAR:
Když si člověk se zdravotním postižením hledá práci, na co nejčastěji naráží?
Kateřina Hallová, odd. Poradenství a dalšího vzdělávání, Úřad práce v Opavě: „Nejčastěji naráží na nedostatek takových míst, které by byly vhodné pro osoby se zdravotním postižením, protože v naší evidenci se taková místa objevují zřídka. Zaměstnavatelé se bojí tyto osoby zaměstnávat, protože se např. z důvodu, že budou mít vysokou nemocnost. Ale není tomu tak. Pokud hendikepovaní lidé naleznou vhodné pracovní místo, jsou za to vděční a velice loajální k zaměstnavatelům.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak takové pracovní místo najít, resp. Jak k němu můžete hendikepovaným pomoci?
Kateřina Hallová, odd. Poradenství a dalšího vzdělávání, Úřad práce v Opavě: Náš člověk s pracovníkem monitoringu trhu práce hledají v terénu vhodná pracovní místa. Vytipovávají si zaměstnavatele, vidí to konkrétní pracoviště. A pak mohou konkrétní osobu doporučit zaměstnavateli pro dané zaměstnání.“
Kateřina Geryková, redaktoka TV POLAR: Zaměstnavatelé si často myslí, že hendikepovaný člověk = problém. Ale můžu to otočit a zeptat se, zda člověk s hendikepem může být ve firmě přínosem?
Kateřina Hallová, odd. Poradenství a dalšího vzdělávání, Úřad práce v Opavě: „Určitě, jako každý zaměstnanec může být přínosem, pokud bude pracovní místo přizpůsobeno jeho hendikepu, jeho fyzickému či psychickému problému. A pak se může jednat o ideálního zaměstnance."
Kateřina Geryková, redaktorka TV POLAR: Jak by měla vypadat ideální komunikace mezi vámi a firmami, aby bylo více takových míst a lidé s hendikepem by měli možnost pracovat.
Kateřina Hallová, odd. Poradenství a dalšího vzdělávání, Úřad práce v Opavě: „Jak už jsem zmínila, v rámci projektu navštěvujeme firmy a instituce našeho okresu. Ale zaměstnavatelé by měli vědět, že jsme schopni konkrétního člověka dovybavit i v rámci rekvalifikace i dalších aktivit, aby byl tím daným pracovníkem, kterého si zaměstnavatel na toto místo představuje.