Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sdílená kola jsou po zimě zpět. V ulicích Opavy je více stojanů i bicyklů

  • Opava,

Před rokem si Opavané poprvé mohli vypůjčit na jízdu po městě sdílená kola. Během tři čtvrtě roku tuto službu využilo čtyři a půl tisíce zákazníků. Po zimní přestávce jsou kola zase zpět. Oproti loňskému roku se zvýšil počet stojanů i bicyklů.

Vloni v březnu mohli Opavané vyzkoušet přepravu po městě s vypůjčenými koly poprvé. Bylo to v době vyhlášení nouzového stavu, a tak zpočátku šlo jen o pár stovek výpůjček. Poté ale zájem raketově narostl až na 8000 měsíčně. Opavané začali využívali kola jako alternativu k hromadné dopravě.

Jan Hummel, koordinátor pro Moravskoslezský kraj, Nextbike: „Kola desinfikujeme každý den. Klademe důraz na komponenty, kterých se člověk dotýká. Takže brzdy, gripy, sedlo na kterém sedí.“

Stojany s koly se vrátily do většiny lokalit, kde stály už vloni a přibyla další místa. Celkem jich je 41. A v létě se jejich počet navýší o další dvě u koupaliště a Stříbrhého jezera.

Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „My jsme měli zaprvé ohlasy od uživatelů samotných i podle stop, které zanechávali svou jízdou a také podle koncentrace obyvatel, kteří využívali tato kola.“

Z centra města teď modrá kola míří do okrajových částí, jako jsou Jaktař či Kateřinky. Stojany budou nově také u vlakové zastávky v Kylešovicích nebo u cyklostezky na Hradec nad Moravicí. K dispozici je rovná stovka kol.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát Opava: „Ve chvíli, kdy ta služba, nebo systém sdílených kol, bude fungovat v rámci celého města, tak budeme doplňovat i v rámci centra ty stanice blíž k sobě.“

K vypůjčení stačí aplikace v mobilním telefonu propojená s bankovní kartou. Prvních 15 minut jízdy je zdarma. Hodina pak stojí 20 korun. Za celý den však Opavané zaplatí nejvíce 150 korun.


CENA SDÍLENÝCH KOL V OPAVĚ:

15 min ZDARMA

dalších 60 min                    20,- Kč

poté každých 30 min        20,- Kč

za den max.                     150,- Kč

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy