Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Blíží se zápisy do 1. tříd: rodiče se obávají distanční výuky

  • Opava,

Stejně jako vloni, tak i letos nebudou moci kvůli pandemii budoucí prvňáčci k zápisu. Přijetí ke školní docházce bude pouhý administrativní úkon. Přitom při osobním setkání dětí s učiteli je možné zjistit, co je nutné ještě vylepšit. Učitelky z opavské Základní školy Edvarda Beneše proto připravují videa, která ukazují, co všechno by měl předškolák zvládnout. Opavské děti čekají zápisy do 1. tříd od 19.dubna.

Když nemohou předškoláci do školy, rozhodly se tři učitelky zprostředkovat atmosféru školy dětem doma. Natáčejí několika minutová videa, ve kterých shrnují základní znalosti a dovednosti, které by měli budoucí prvňáci znát.

Eva Grambalová, učitelka, ZŠ Edvarda Beneše, Opava: „Našimi průvodci jsou tito dva kamarádi. Jsou to sourozenci a jmenují se Eda a Hanička Benešovi.“

Maňásci už provedli děti školou, naučili je správně držet tužku a teď se pustili do poznávání geometrických tvarů a prostorové představivosti. Role žáků přebraly učitelky. Přesto ale máte pocit, že v lavicích sedí školáci, alespoň podle chování.

Pavla Staňková, učitelka, ZŠ Edvarda Beneše, Opava: „Je to okopírované od žáků. A to proto, aby děti viděly, co dělají špatně, na co je ve škole upozorňujeme.“

Videa mohou používat rodiče při přípravě dětí do první třídy. A mohou tak získat alespoň základní přehled toho, co by před nástupem do školy měly umět. A porovnat to se schopnostmi svého potomka. V době klasických zápisů mohly s případnou nezralostí dítěte poradit přímo s učitelky, teď to spíš leží na rodičích.

Simona Horáková, ředitelka ZŠ Edvarda Beneše, Opava: „Zralost dítěte je otázkou toho, že to dítě musíte vidět a musíte s ním být. Ovšem v on -line prostoru to, obávám se, úplně poznat nejde.“

A tak zatímco vloni se stalo, že kvůli formálnímu zápisu byly do škol přijaty děti, jejichž schopnosti prvňákům neodpovídaly, letos rodiče častěji zvažují odklad školní docházky. Obávají se totiž distanční výuky, která je během prvního školního roku velmi náročná. Letošní prvňáčci si užili výuky v lavicích během září. Do školy se vrátili v listopadu. Od března se zase učí z domova.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy