Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výpravní budova Opava západ dostane historickou podobu. A cestující se konečně dočkají většího komfortu

  • Opava,

Výpravní budovu na opavském západním nádraží čeká kompletní rekonstrukce. Kvůli špatnému technickému stavu byla velká část objektu nevyužívaná. Přestavba vrátí budově podobu, jakou měla v době své největší slávy před víc jak sto lety. A cestujícím přinese komfortnější prostory.

Velkolepá stanice Opava západ byla vybudována v roce 1872 na trati, která spojovala Olomouc s Krnovem. Šlo o druhou nádražní stanici ve městě (po Opavě východ), která na počátku minulého století nabyla na významu. Odjížděly odtud totiž mezistátní vlaky.

Ondřej Haničák, historik, Slezské zemské muzeum Opava: „Tehdy byly odtud vypravovány vlaky, které mířily jak do nedaleké Pilscze a Baworova, tak především do pruské Ratiboře.“

Po II. světové válce ale význam nádraží upadal. Nyní je z něj chátrající budova poznamenaná necitlivými stavebními zásahy. Ten poslední je z 60.let minulého století, kdy zde byly přistavěny další provozní budovy. Kvůli špatnému technickému stavu je objekt z velké části nevyužitý. Rekonstrukce budově vrátí historický vzhled, jaký je známý z dobových pohlednic. Detaily, které na dobu předminulého století odkazují, zůstanou. Například stříška nad nástupištěm.

Matěj Piwowarski, stavbyvedoucí, Metrostav: „Stávající sloupy budou nově natřeny epoxidovým nátěrem. Konstrukce krovu nad nástupištěm bude demontována a bude nahrazena novými dřevěnými prvky.“

Nádražní restaurace, na kterou byli cestující zvyklí, se sem ale nevrátí. Přibudou ovšem malé prodejní stánky, bankomat či infokoutek. Opravy za téměř 79 mil. korun s sebou přinesou částečné omezení provozu ve vestibulu budovy.

Dušan Gavenda, tiskový mluvčí SŽDC: „Výhledově se počítá také s krátkodobým uzavřením pokladny, během kterého bude prodej jízdenek probíhat ve vlaku. Toto budeme ještě upřesňovat.“

Stavební práce jsou naplánované do srpna příštího roku. V opravené budově zůstane pobočka České pošty, zdejší prostory bude využívat také policie.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy