Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Michal Trpák vystavuje své sochy v Opavě pod širým nebem

  • Opava,

Galerie zůstávají stále zavřené, a tak umění vyráží ven. Přímo pod pod širým nebem u Obecního domu v Opavě můžete najít výstavu soch Jakuba Trpáka. Vystavené objekty si můžete nejen prohlédnout, ale dovoleno je také na ně sahat.

Opavský Obecní dům obklopily sochy Michala Trpáka. Až do podzimu tyto výrazné instalace ozdobí i přilehlý park.

Dominik Beneš, dramaturg Opavské kulturní organizace: „Teď mohou lidé vidět umění leda venku. A proto my pod názvem basking jdeme do veřejného prostoru.“

Právě pro výstavu v Opavě ztvárnil sochař nynější čas koronakrize. Sedící žena s notebookem přímo uvnitř viru dala výstavě také název Pojď si ke mně sednout.

Michal Trpák, sochař: „Je to o současné době, kdy bychom měli držet společenský distanc. Být dál od sebe.“

Kolemjdoucí ohromí 4 metrová socha Myslitele. Místo k oddechu nabízí stůl se čtyřmi židlemi ve tvaru lidských těl. Posezení je možné. Stejně, jako dovádění se smečkou těchto přerostlých Mazlíků, jak autor nazývá tyto zvláštní živočichy. Zajímaví jsou nejen na pohled, ale i na omak: obložení jsou mramorem, keramikou nebo sklem. A představují zvětšené mikroorganismy.

Michal Trpák, sochař: „Já jsem viděl nějaké fotky z elektronových mikroskopů různých bakterií. Zaujalo mne, že to jsou vlastně taková zvířátka.“

Zatímco stojící sochy jsou z betonu, aby odolaly povětrnostním vlivům a snad i nenechavcům, tělo muže a ženy vznášející se nad ulicí vytvořil sochař z lehkého laminátu. Tato instalace dává kolemjdoucím okusit Pocit svobody, tak se sousoší i jmenuje, a alespoň na chvíli vrací dojem, který se kvůli koronavirové krizi stává stále vzácnějším.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy